KOSGEB Başkanı Biçer'den sıfır faizli krediler için önemli açıklama

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme Idaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, 50 bin liralık 'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği'ne ilişkin bankalara çağrıda bulundu

17 Mart 2017, Cuma 16:47
A A
KOSGEB Başkanı Biçer'den sıfır faizli krediler için önemli açıklama
KOSGEB Başkanı Recep Biçer​, Anadolu Ajansı Finans Masası'nda, KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

KOSGEB tarafından verilen 50 bin liralık sıfır faizli kredi talebi uygun bulunan işletme sayısının ne olduğunun sorulması üzerine Başkan Recep Biçer, söz konusu destek programının geçen yılın sonunda başladığını, o uygulamanın akabinde başvuru sayısının yüksek olması nedeniyle hükümetin 2,5 milyar liralık büyük bir kaynak tahsis ettiğini söyledi.

Bu rakamın KOSGEB’in yıllık bütçesi·ni·n 2,5 katı ci·varında olduğuna i·şaret eden Recep Bi·çer, programa bi·r seferde bu kadar kaynak ayrılmasının KOSGEB tarihinde ilk olduğunu aktardı. Başkan Recep Biçer, 'Hükümetimizin de muhtemelen reel sektöre, KOBİ'lere uyguladığı en büyük programlardan biri. 460 bin 167 uygun başvurusu olan KOBİ'miz oldu. Bunları biz Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderdik, küçük esnaftan başlayarak, ciroyu en küçükten tutarak yukarı doğru bir sıralama yapıldı. 2,5 milyar liralık bütçe çerçevesinde 460 bin 167 civarında KOBİ'miz bu imkandan istifade edecek.' şeklinde konuştu.

Cirolara göre kredi tahsis limitlerinin de belirlendiğini anlatan  KOSGEB Başkanı, '20 bin, 25 bin 30 bin gibi.. Herkese 50 bin verilseydi, bu rakam 460 bin olmazdı, 200 binler civarında kalırdı.' dedi.
 

PİYASANIN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA SÜREYİ UZATABİLİRİZ


Başbakan Binali Yıldırım'ın 28 Şubat'ta grup toplantısında yaptığı konuşmayla işlemlere başladıklarını ifade eden Recep Biçer, şunları kaydetti:

'O akşam itibarıyla bütün KOBİ'lerimize hem e-mail hem de SMS ile programın başladığını, sistemden bir hak sahipliği belgesi diyebileceğimiz başvuru formu çıktısı alarak, bankalarla görüşmeye başlayabileceklerini söyledik. Şu ana kadar 400 binin üzerinde KOBİ'miz web sitemizden çıktısını alıp bankayla görüşmeye gitti. 60 binlik kitle var, henüz o belge dökümünü almayan, demek ki zamana yaymak istiyorlar. 2 aylık bir süre var ama eğer yetişmezse süre bunu KOBİ'lerimizin istekleri, piyasanın ihtiyacı doğrultusunda uzatabiliriz. Henüz çıktısını almayan firmalara da zaman zaman çağrı yapıp bankalara yönlendireceğiz. Bankalara giden ve görüşme yapan 110 bin civarında firma ön onay almış durumda.'

KOSGEB Başkanı, şu an 10 bine yakın kredisi hazır müşterinin sistemde görüldüğünü bildirdi.

İşletmelerin bankaya ödeyeceği faiz yükünü KOSGEB'in karşılaması kaydıyla müşteriyle kredi ilişkisi kurulduğunu dile getiren Recep Biçer, kredinin ana para riskinin tamamen bankaya ait olduğunu söyledi.

Kredi geçmişi zayıf olsa da KOBİ'lerin bu imkandan olabildiğince fazla yararlanması için bankaları teşvik ettiklerini belirten Başkan Recep Biçer, bankalarla bu anlamda sürekli görüşme yaptıklarını kaydetti.

Recep Biçer, bunun büyük bir program olması nedeniyle bu sene bunun dışında yeni bir program uygulamayı da şu an itibarıyla düşünmediklerini ifade etti.


PİYASAYA 11 MİLYARLIK PARA GİRİŞİ


Devlet tarafından bankalara kredi için ne kadar faiz ödeneceğinin sorulması üzerine Biçer, 'Bizim bankalara ödeyeceğimiz faiz tutarı 2,5 milyar lira civarında. Yani 50 bin liranın aşağı yukarı 11 bin 490 liralık bir faizi var. Bu faiz hesabından gidersek 2,5 milyar lira civarında bir faiz yükünü bankalara 3 yıla yaygın şekilde ödeyeceğiz. Birinci taksiti bu sene, ikinci taksiti 2018'de, son taksiti 2019 olmak üzere karşılayacağız.' dedi.

Biçer, 'KOBİ'ler 10 milyar 855 milyon lira civarında, yaklaşık 11 milyar lira kredi kullanmış olacak. Yani piyasaya bu kadar bir paranın girişi söz konusu olacak. Bu ekonomi için çok önemli. İşin maliyet kısmında da herkes kendi kullandığı kredi ölçüsünde o faizden kurtulmuş olacak.' diye konuştu.
 

BİZİ ARASINLAR


Biçer, esnaftan kredi için 'masraf' adı altında ek ücret talep edilip edilmediğinin sorulmasına karşılık, ekspertiz ücreti, posta masrafı gibi masrafları çok kısıtladıklarını, yaptıkları görüşmeler sonrası bankaların bu işlemlerden işletme başına sadece 100 lira alabildiklerini söyledi. Bunun dışında başka ücret alınmadığını aktaran Biçer, 'Onların kanunen kullanmaları gereken belli komisyon oranları var, yüzde yarım gibi. Onun dışında KOBİ'lerimiz başka ücret ödemek zorunda değiller. Eğer böyle bir ücret talep edilmişse kesinlikle bize dönsünler, müdürlüklerimizi arasınlar, biz onlarla ilgilenelim.' ifadesini kullandı.

Biçer, bankalarla faiz pazarlığı yaptıklarını da belirterek, şu an itibarıyla 3 devlet bankası dahil, 9 bankanın programda yer aldığını bildirdi.
 

BANKALARA ÇAĞRI


'Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği' konusunda bankalara çağrıda bulunan Biçer, 'Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden hem de banka genel müdürlüklerinden kendilerine gelen KOBİ'lerimizi mümkün mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir şekilde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz.' dedi.

Bu noktada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve bankacılık mevzuatı çerçevesinde hiç kredi alamayacak yasaklı olanlarında da olabileceğine değinen Biçer, onlara yapılabilecek bir şey olmadığını ancak teminat, kefalet sorunu yaşayan işletmelere Kredi Garanti Fonu (KGF) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin devrede olduğuna işaret etti. İşletmelerin buralara yönlendirilmeleri gerektiğini dile getiren Biçer, 'Geçen cuma günü Bakanlar Kurulu kararı çıktı. KGF kefaletlerine Hazine desteği artırıldı ve bizim bu yaptığımız işletme kredilerinde, geri ödemesiz dönemi de bu kefalet dönemine alacak yeni bir uygulama, düzenleme yapıldı. Tahmin ediyorum, bu hafta onun protokolünü KGF, Hazine tarafıyla imzalayacak. Dolayısıyla Hazine kefaletiyle KGF'nin, işletmelerin çoğuna kefil olması mümkün hale gelecek. Bunu bankaların, KOBİ'lerimiz bankaya gittiğinde söylemeleri, yönlendirmeleri ve bu çerçevede kredileri kullandırmaları gerekiyor.' ifadesini kullandı.

"(İşletmelere FETÖ incelemesi) Şayet haksız yoldan destek verilmişse, bunları geri almak için icra takibi başlatıyoruz, mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu anlamda başlattığımız icra takipleri oldu"

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, destek verilen işletmelerin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkisinin olup olmadığını incelediklerini belirterek, "Şayet haksız yoldan destek verilmişse, bunları geri almak için icra takibi başlatıyoruz, mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu anlamda başlattığımız icra takipleri oldu" dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...