Kosova'da hükümet düştü

Kosova'da hükümet düştü

Kosova'da koalisyon hükümeti, parlamentoda yapılan güvensizlik oylamasında iktidar ortağı Kosova Demokratik Partisi'nin (PDK) desteğiyle düştü

10 Mayıs 2017, Çarşamba 18:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muhalefetteki Kosova için Girişim (Nisma), Kosova'nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kendin Karar Al Hareketi (Vetevendosje) partilerinin önerisiyle yapılan oylamada 115 milletvekilinden 78'i hükümete güvensizlik oyu verdi.

GÜVENSİZLİK OYU KULLANMAYAN TEK PARTİ


Oylamada güvensizlik oyu kullanmayan tek parti iktidardaki Kosova Demokratik Birliği (LDK) oldu.

Kosova'da Başbakan İsa Mustafa'nın liderliğindeki koalisyon hükümetinin düşürülmesi, planlanandan bir yıl önce seçimlere gidilmesi anlamına geliyor. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin 30 ila 45 gün içinde genel seçim için tarih belirlemesi gerekiyor.

Kosova Başbakanı Mustafa güvensizlik oylamasının, siyasi bir karar olduğunu belirterek, geçmiş hükümetlerin yol açtığı zararın mevcut hükümete yüklenmek istendiğini söyledi.

Mustafa, koalisyon hükümeti döneminde AB ülkeleriyle vize muafiyeti konusunda 95 kriterden 94'ünün yerine getirildiğini, Kosova'nın bölgede en yüksek ekonomik büyüme düzeyine eriştiğini, terörizmle ve her türlü aşırılıkla mücadelede, göç yönetimi konusunda büyük başarı gösterildiğini dile getirdi.

'ÜLKEYİ KARGAŞAYA SÜRÜKLEYECEK'


Hükümetinin, ekonomik açıdan Türkiye'ye ve Batılı ülkelere yöneldiğine de işaret eden Mustafa, "Bu oylamanın, ülkeyi kargaşaya sürükleyeceğini ve kurumlara olan güvensizliği güçlendireceğini, yolsuzluk ve rüşvet yoluyla milyonları aşan kamu gelirini kötüye kullananları sorumluluktan muaf tutmayı amaçladığını söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

Mustafa, iktidarı 140 milyon euro tutarında borçla devraldıklarını, hükümetleri sırasında bu borçların ödendiğini belirterek, devlet bütçesinin iki yılda 400 milyon euroya ulaştığını da sözlerine ekledi.

PDK'nin meclis grup başkanı Zenun Pajaziti güvensizlik oylamasının başlıca nedeninin ekonomik gelişmedeki durgunluk olduğunu savunarak, partisinin Kosova halkının iradesinin destekçisi olduğunu ifade etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözyaşlarını tutamayan Emine Erdoğan: Tarih çocukların tutuklandığını yazacak