Kosova ile Sırbistan arasındaki ekonomik savaş büyüyor

Kosova ile Sırbistan arasındaki ekonomik savaş büyüyor

Kosova Bakanlar Kurulu, Sırbistan’a uyguladığı yüzde 10’luk gümrük vergisini Sırbistan’ın Kosova’ya düşmanca politikalar yürütmesi sebebi ile yüzde 100’e çıkardı

21 Kasım 2018, Çarşamba 20:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sırbistan’ın Kosova’ya düşmanca politikalar yürütmesi sebebi ile Kosova Bakanlar Kurulu gerçekleştirdiği toplantıda Sırbistan’a uyguladığı yüzde 10’luk gümrük vergisini yüzde 100’e çıkarma kararı aldı.

VERGİ ORANI YÜZDE 100'E ÇIKTI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Endrit Shala’nın Sırbistan ve Bosna Hersek’ten ithal edilen malların vergi oranının yüzde 100’e çıkarılma önerisi kabine üyeleri tarafından kabul edildi. 

Bakan Shala, Kosova ve Metohiya yazan tüm ürünlerin piyasadan toplatılmasını istedi. Shala’nın önerilerinin destekleyen Başbakan Ramush Haradinaj ise Kosova ve Sırbistan arasındaki, CEFTA Anlaşması’nın işlevselliğini kaybettiğini söyledi. Haradinaj vergi kararının hemen yürürlüğe gireceğini de belirtti. 

SIRBİSTAN'I SUÇLU BULUYORLAR

Kosova’nın bu kararının sebepleri arasında ise ülkenin Interpol’e üyelik başvurusunun reddedilmesinde Sırbistan’ı suçlu bulmasının da etkili olduğu kaydedildi. 

Sırbistan ise gümrük vergisi oranının düşürülmemesi halinde iki ülke arasında diyaloğa devam edilmeyeceğini açıkladı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Twitter'dan Trump'a büyük şok! Hesabı askıya alındı