Kosova'da sokağa çıkma izni kimlik numarasına göre düzenlendi

Kosova'da sokağa çıkma izni kimlik numarasına göre düzenlendi

Corona virüsle mücadele eden Kosava ülkede vaka sayısının artmasının ardında sokağa çıkma saatlerini 1,5 saate düşürdü. Aynı zamanda ülkede belli saatlerde sokağa çıkma izni vatandaşlık numarasının son iki hanesine göre de düzenlendi.

14 Nisan 2020, Salı 17:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında bir çok ülke bir dizi tedbiri hayata geçirdi. Kosova'da son günlerde corona virüs (Covid-19) salgınına ilişkin meydana gelen vakalardaki artışı nedeniyle, hükümet sıkı tedbirler aldı. Kosova Sağlık Bakanı Arben Vitia tarafından açıklanan yeni önlemler kapsamında, 15 Nisan itibariyle sokağa çıkma saatleri 1,5 saate düşürüldüğü belirtildi.

16 yaşından küçüklerin sokağa çıkması tamamen yasaklanırken, uygulamanın 3 Mayıs tarihine kadar süreceği belirtildi. 16 yaşından büyükler ise kimliklerinde yer alan vatandaşlık numarasının sondan ikinci hanesine göre, belirlenen saatlerde, alışveriş ya da diğer işlemleri için sokağa çıkabilecek.

Yabancı uyruklu kişiler için de bu uygulamada pasaport numarası esas alınacak. Önlemler kapsamında araçların çıkışı trafiğe tamamen durduruldu. Zorunlu durumlarda engelli vatandaşlar ile 16 yaşından küçükler yalnızca bir kişinin refakatçi ile dışarı çıkabilecekler. Önlemler kapsamında, acil durumlar dışında 65 yaş ve üstü kişilerin de sokağa çıkmamaları çağrısı yapıldı. Ayrıca, açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu da getirildi. Vatandaşlar, sağlık kurumlarına gitmek için dışarı çıkabilecekler.

Yasağa uymayanlar için cezai işlem

Yasağa uymayanların 2 bin euroya kadar para cezasına çarptırılacakları açıklandı. Önlemler, sağlık, güvenlik, gıda, medya gibi sektörlerde çalışanlar için geçerli olmayacak. Kosova’da dün 24 saat içerisinde 79 vakanın tespit edilmesinin ardından Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü önerileri üzerine yeni önlemler alındı.

DHASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı olanlar serbestçe seyahat edebilecek