Kot pantolon temizliğinde ilginç çözüm

Kot pantolon giymeyi hepimiz çok seviyoruz. Genellikle gardırobumuzun yarısından çoğunu jean'ler oluşturuyor. Jean'leri ne sıklıkla yıkamamız gerektiği ise her zaman bir muamma oldu. Peki kot pantolonlar ve denim kumaşlar ne sıklıkla yıkanmalı? Şimdi bu sorunun cevabına detaylı bir göz atalım.

30 Aralık 2019, Pazartesi 10:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özellikle kış aylarında kot giymek, bizi daha rahat hissettirebilir. Hatta art arda aynı kotu bile günlerce giyebiliriz. Denim kumaşlardan vazgeçemiyorsan, kot pantolonlarını ne sıklıkla yıkaman gerektiğini kendine sorman muhtemel. Peki kot pantolonlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Kot üretiminde, renklendirmek için kullanılan boyalardan, toksik maddelere kadar pek çok kimyasal kullanılıyor.

 The Water Footprint: The Shocking Facts adlı kitabın yazarı Stephen Leahy'e göre, bir çift kot pantolon yapmak için 7.600 litre su gerekiyor.

Bu rakam, pamuğun büyümesinin yanı sıra üretimini de dikkate alır. Ancak kotun yaşam döngüsü boyunca kaç kez yıkanacağını hesaba katmaz.

'Kotlarınızı dondurucuya koyun'

'Kotlarınızı dondurucuya koyun'

Bu ürkütücü figürlerin bir sonucu olarak, Reformation gibi moda markaları, organik olarak yetiştirilen pamuk kullanılarak yapılan çevre dostu denim ve TENCEL Lyocell (pamukla neredeyse aynı olan yarı sentetik bir lif gibi yenilenebilir, alternatif malzemeler) kullanılarak bu sorunu çözmeye çalışıyorlar.

Bununla birlikte, bu hala jean temizleme ihtiyaçlarımızı hafifletmiyor, bu yüzden Ref’nin kurucusu Yael Aflalo'dan bazı tavsiyelerde bulundu.

Aflalo, 'Denim söz konusu olduğunda, bir veya iki gün boyunca kot pantolonunuzu dondurucuya koymayı düşünün. Bu, bakterileri ve kokuları öldürecek ve kotlarınızı daha iyi durumda tutacak' dedi.


Bununla birlikte, kotlarınızı yıkamaya atmanız gerektiğini fark ederseniz, Aflalo, 'Bireysel çevresel etkimizin üçte ikisine kadarı giysileri evde yıkamaktan kaynaklanıyor. Gerekirse, soğuk su kullanarak yıkayın ve kurutucuya atmayın, yalnızca gerektiği gibi yıkayın ve leke temizleyiciyi kullanın' dedi.

Denimleri kurutucuya atmadan asarak kurutmayı tercih ettiğini söyleyen Aflalo, 'Kotları asarak kurutmak daha uzun sürüyor ama çamaşırlarınızı asarak kurutmak, yılda 700 kiloya kadar sera gazını azaltabilir' dedi.

Kaynak: Fashion Magazine

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Siz hangisini beğendiniz? Ünlülerin uzun ve kısa saçlı hallerinin karşılaştırması