Kötü saçlar kariyer düşmanı: Kolay saç şekillendirmenin yolları

İngiltere’de 25-34 yaş arası çalışanlarla yapılan araştırmada, her 10 çalışandan birinin saç yüzünden işe geç kaldığı ortaya çıktı. Çalışanların yüzde 17’si saçları yüzünden ayda birden fazla kez işe geç kalıyor. 55 yaş üstü çalışanların ise sadece yüzde 8’i saçları yüzünden işine geç kalıyor.

16 Mart 2020, Pazartesi 11:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok kadın, sabah uyandığı zaman saçlarının nasıl göründüğüne dair endişeleniyor. Yapılan yeni bir araştırma, her on kişiden birisinin kötü saçlarını düzeltmekle uğraştığı için işe geç kaldığını ortaya koydu. İngiltere'de 2 bin kadının katıldığı anket, kadınların yüzde 12'sinin kurutma ve şekillendirme nedeniyle iş yerlerine geç kaldığını itiraf etti.

Çalışanların yüzde 17’si saçları yüzünden ayda birden fazla kez işe geç kalıyor. 55 yaş üstü çalışanların ise sadece yüzde 8’i saçları yüzünden işine geç kalıyor.

25-34 yaş aralığında, sorgulananların yüzde 20'si şaşırtıcı bir saç modeli yapmaya çalışırken genellikle geç kaldığını itiraf etti.

Newcastle ve Kuzey Doğulu kadınlar, yüzde 17 işe geç gitme oranına sahip. Gallerli kadınlar ise saçlarının görünümünden en az endişe duyan grup arasında ve sadece yüzde 7'si bu yüzden işe geç kalıyor.

Saçlar kısa sürede nasıl şekil alabilir?

Saçlar kısa sürede nasıl şekil alabilir?

Saçımızı, doğal karakterinden daha farklı bir stilde şekillendirmenin ilk adımı, doğru şampuan ve krem seçimi. Arındırıcı ürünler ve hafif bir saç kremi (çok yağlı modeller olmamalı) saçı çok daha kolay şekillendirmemize yardımcı olacak.

Şekil vermeden önce temizleyici bir şampuan kullanmak şart; böylece saçı ağırlaştıran ve buklelerin düzleşmesine neden olan kirler ortadan kalkıyor. İnce telli saçlara sahip olanlar genellikle saç kremi kullanmasa da şekillendirici aletleri kullanmadan önce bu adımı atlamamalısınız.

Saçı iyice kremlemenin bir rolü daha var: İstediğiniz bukleleri elde etmek için kullanacağınız ısı saçınıza zarar verebilir. Krem burada koruyucu kalkan rolü oynuyor.

Doğru tarama ve düzgün bukle

Doğru tarama ve düzgün bukle

Çoğu kişi saçını duştan çıktıktan sonra tarar ama bu basit adım aslında saçınızı şekillendirmenize engel oluyor. Çünkü tarayarak açmak saç tellerini esnetiyor. Bu da saçınızın daha da düzleşmesine neden oluyor. Uzmanların önerisi ise ıslak saçınıza krem sürdükten sonra dolaşık yerleri açmanız, ardından banyonuzu tamamladıktan sonra sadece parmaklarınızı kullanarak saçınızı hafifçe “taramanız”. Bu, saçınızın doğal hacmini ve hareketini korumasını sağlıyor.

Şekillendirici köpükten yardım alın

Saçı düz ve ince telli olanlar genellikle yağlı görünmesinden endişe ettikleri için şekillendirici ürün kullanmaktan kaçınırlar. Ancak bu büyük bir hata zira saçınızdan doğasına aykırı bir şey yapmasını istiyorsunuz ve ona yardımcı olmanız gerekiyor. Hafif bir şekillendirici köpük sizi kurtaracaktır.

Nemli saçınıza bunun gibi şekillendirici bir ürün sürmek, saçın verdiğiniz şekli “hatırlamasını” ve şeklini daha kolay korumasını sağlıyor.


Bigudileri kullanma zamanı

Bigudileri kullanma zamanı

Modası geçmiş bir ürün olduğunu düşünebilirsiniz ancak ısıtmalı bigudiler dalgalı saçlara sahip olmak için gizli silahınız olabilir. İlk başta kullanması zor görünebilir ama tek yapmanız gereken hayal ettiğiniz buklenin boyutuna denk gelen bigudiyi seçmek. Saçınızı bigudilerle sardıktan sonra elinizi yakmayacak kadar soğumasını bekleyin. Sıcak bigudinin daha yavaş soğuma özelliği, saçın o dalgalı şekli iyice tutmasını sağlıyor. Maşa kullanmakta kararlıysanız, maşa soğurken bukleyi yerinde tutmak için bigudi klipsi veya saç tokası kullanmanız saçınızın esnemesine engel olup istediğiniz şekli almasını sağlayacak.


Uzun süre kalıcı bukleler için...

Uzun süre kalıcı bukleler için...

Buklelerinizin ertesi gün de şeklini korumasını istiyorsanız, elinizin altında kuru şampuan bulundurun. Gece boyunca biriken yağ ve kir saçınızın ağırlaşıp düzleşmesine neden olabiliyor. Bu durum özellikle şekillendirici aletleri kullandığınızda ortaya çıkıyor çünkü bu aletler kütikülü düzleştirerek yağın saç telinden aşağı doğru inmesini hızlandırıyor. Kuru şampuan yağı ve kiri emiyor ve saçınızın şeklini sabitleştiriyor.

Saç spreyi kalıntılarını dağıtmak için bir fırça yardımıyla saçınızdaki dolaşık yerleri dikkatlice açın, kuru şampuanı uygulayıp saçınıza yedirin. Fazla kirden kurtulmak için saçınızı son bir kez tarayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın İğne ve Mezoterapi ile selülitlerden kurtulmak mümkün