Kovid-19 sürecinde solunumu rahatlatan besinler

Covid-19 geçirdikten sonra veya herhangi bir problemden kaynaklı solunum sıkıntısı yaşıyorsanız bol sebze ve meyve, yeterli su, sağlıklı yağlar ve kontrollü karbonhidrat tüketimini içeren bir beslenme şekli ve düzenli fiziksel aktivite ile semptomlarınızı hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte akciğer fonksiyonu için faydalı olan ve solunumu rahatlatan besinleri beslenmenize ekleyerek fayda sağlayabilirsiniz.

23 Nisan 2021, Cuma 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.


Kakule


Kakulenin içerisindeki bileşikler hava yollarını genişleterek ve akciğerlerdeki hava akışını artırarak nefes almayı kolaylaştırabilir. Kakuleyi yemeklerinizde baharat olarak kullanabilir, çayını demleyebilir veya kakule esansiyel yağını soluyabilirsiniz.

Pancar

Pancar


Pancar oksijen alımını optimize etmeye yardımcı olan ve akciğer fonksiyonuna fayda sağladığı gösterilen nitratlar açısından zengindir. Pancarı salatalarınıza doğrayarak, fırınlayarak veya yoğurdunuza rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Roka

Roka


Roka yüksek magnezyum içeriğiyle bronşiyollerin gevşemesine yardımcı olarak havanın geçişini kolaylaştırır ve solunumu rahatlatır.

Elma

ElmaElma içeriğindeki kuersetin ve C vitamini gibi yüksek antioksidan konsantrasyonları sayesinde akciğer fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal


Zerdeçaldaki ana aktif bileşen olan kurkumin, akciğer fonksiyonunu desteklemek için faydalı olabilir. 2012 yılında yayınlanan ve 2.478 kişide yapılan bir araştırma, kurkumin alımının gelişmiş akciğer fonksiyonu ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Balkabağı

Balkabağı


Balkabağı güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan beta karoten, lutein ve zeaksantinden zengindir. Bu özelliğiyle akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve nefes almayı kolaylaştırır.

Domates

Domates


Domates iyileştirilmiş akciğer sağlığı ile ilişkilendirilen bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynakları arasındadır. Domates akciğer fonksiyonunu iyileştirerek nefes almayı kolaylaştırabilir.


Yaban mersini

Yaban mersini


Yaban mersini akciğer dokusunu koruyan antosiyanin için zengin bir kaynaktır. 2016 yılında yayınlanan ve 839 kişide yapılan bir araştırmada, yaban mersini alımının akciğer fonksiyonundaki en yavaş düşüş oranıyla ilişkili olduğu ve haftada 2 veya daha fazla yaban mersini tüketmenin, düşük veya hiç yaban mersini tüketmemeye kıyasla akciğer fonksiyonundaki azalmayı % 38'e kadar yavaşlattı bulunmuştur.

Kakao

Kakao


Kakao akciğerlerdeki hava yollarını rahatlatmaya yardımcı olan teobromin adı verilen bir bileşik içerir, bu sayede nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akciğerdeki mukusu atan besinler