Köylülerden kömür ocağına tepki

Köylülerden kömür ocağına tepki

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Eynez Köyü yakınlarında açılması düşünülen kömür ocağına tepki gösteren çok sayıda köylü, iş makinelerinin geçişini engellemek için yol kapattı

10 Şubat 2012, Cuma 00:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ateş yakıp ısınan köylüler, kepçe ve kamyonların maden bölgesine gitmesini engelledi, bunun üzerine araçlar dönmek zorunda kaldı. Jandarma bölgede güvenlik önlemi aldı.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından açılan ihaleyi kazanıp, Soma İlçesi’ne bağlı Eynez Köyü yakınlarındaki arazide bulunan 36 milyon tonluk kömürü çıkartmak üzere çalışma başlatan bir firmaya (Demir Export) ait iş makineleri bugün maden ocağına gitmek üzere yola çıktı.

196 haneli Eynez Köyü’nde yaşayanlar, kendi imkanlarıyla yolu yaptırdıklarını belirterek kepçe ve kamyonların geçmesini engelledi. Köylerinin yakınında maden ocağı istemediklerini dile getiren köylüler, soğuk hava nedeniyle ateş yakıp ısındı. Bölgeye gelen jandarma, olumsuzluk yaşanmaması için önlem aldı.

MUHTAR, "SİYASİLER OY İSTEMEYE GELMESİN"

Eynez Köyü Muhtarı Hüseyin Ölek, köylerinin maden bölgesinden taşınmasını talep ettiklerini, ancak muhatap bulamadıklarını belirtti. Ölek, "Her dinamit patlatıldığında ev ve tarlalarımız zarar görecek. Köyümüze uzak bölgelerdeki maden ocaklarında bile dinamit patlatıldığında tarlalarımız zarar görüyor. Biz ilgili yerlere başvurduk ve köyümüzün başka bir bölgeye taşınmasını istedik, ancak cevap bile vermediler. Bu köyün yolunu kendi imkanlarımızla yaptırdık, köylüler yol yapımı için tarlalarından yer verdi.

Şimdi maden ocağına gelen araçlar bizim yolumuzu kullanıyor. Ağır iş makineleri yüzünden yolun üç bölümünde göçmeler oldu ve yol kapandı. Taşımalı eğitim sisteminden yararlanan çocuklarımız bu yolu kullanıp okullarına gidiyor. Burada bir kaza olsa bunun hesabını kim verecek? Oy için köyümüze gelen siyasiler şimdi nerede? Bu saatten sonra kimse oy istemek için köyümüze gelmesin" diye konuştu. Köylülerin eylemlerini bitirmemesi üzerine iş makineleri dönmek zorunda kaldı.

Şevket YILMAZ/ SOMA (Manisa), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Love Erdoğan" görseli LED ekranlara yansıtıldı