Koyun eti yüzde 40 zamlandı

Koyun eti yüzde 40 zamlandı

29 Ağustos 2009, Cumartesi 10:43
A A

ÜRETİCİ SAYISI GİDEREK AZALIYOR

Koyun eti fiyatındaki artış sürüyor. Kasap ve marketlerde 20 liradan satılan 1 kilo kemiksiz koyun eti yüzde 40 artarak 28 liraya çıktı. Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, talebi karşılayacak sayıda koyun olmaması nedeniyle fiyatların yükseldiğini, üretici sayısının da giderek azaldığını söyledi. Ünlü, koyun sayısının hızla azalmasının koyun sütünün para etmemesi ve kuzu kesiminden kaynaklandığını belirtti.

 KUZU KESİMİ YASAKLANMALI

Hükümetin koyun ve süt kuzusu kesimini yasaklaması ya da kısıtlaması gerektiğini belirten Ünlü şöyle konuştu: “Kurbanlık için besiye çekilen hayvan sayısı ihtiyacı karşılamaz. Bu nedenle fiyatlar artacaktır. Kurban Bayramı’nda besili bir koç almak isteyenler 500 lirayı gözden çıkarmak zorunda. İlkbaharda doğan kuzular tanesi 250 liraya toplandı. Kuzu 250 lira olunca, kurbanlık fiyatı da mecburen 500 lira olur” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.