Koza Holding'e operasyon

İpek Grubu'na ait Koza Holding'e, sabah erken saatlerde çok sayıda polis eşliğinde operasyon başlatıldı. Anadolu Ajansı'nın haberinde, "Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama başlatıldı" ifadesi kullanıldı. Ajans ayrıca, aramaların, holdingin medya organlarını kapsamadığını bildirdi. Hürriyet'in yayınladığı arama iznine ilişkin belgelerde ise medya organlarında da arama yapılması öngörülüyor

01 Eylül 2015, Salı 08:48
A A
Koza Holding'e operasyon

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Koza İpek Holding yönetim kurulu binasına saat 08.00 sıralarında çok sayıda polis ekibi geldi. Çevik Kuvvet polislerinin de güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Anadolu Ajansı'nın haberinde "Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding’in 23 şirketinde arama başlatıldı" ifadesi kullanılırken aramalarda, şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara el konulduğu bildirildi.

AA: HOLDİNGİN MEDYA ORGANLARINI KAPSAMIYOR

Ajans, başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı daha sonraki bir haberinde ise Koza İpek Holding’in 23 şirketinde başlatılan aramaların, grubun medya organlarını kapsamadığını bildirdi. AA'daki habere göre; polisin aramaları, medya dışında faaliyet gösteren diğer şirketlerde sürdü.

Televizyon kanalarında yer alan haberlerde, MASAK ekiplerinin Koza-İpek Grubu genel merkezinde arama yaptığı, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarının Ankara temsilciliklerinde de arama yapılacağı ifade edilmişti.

Koza İpek Holding bünyesindeki 23 şirket arasında medya kuruluşları da bulunuyor.

MECİDİYEKÖY'DEKİ BİNADA DURUM NORMAL

Koza İpek Medya Grubunu oluşturan kurumların bulunduğu Mecidiyeköy’deki binada herhangi bir hareketlilik gözlenmedi. Ortaklar Caddesi’ndeki binada Kanaltürk Televizyonu, Bugün TV ve Bugün Gazetesi bulunuyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer35012","35012","201509","35012-355551.jpg","1", "0","Koza İpek Medya Grubuna 'paralel' operasyonu !");


İPEK ÜNİVERSİTESİ VE AKIN İPEK'İN EVİNDE ARAMA

Şirkete ait İpek Üniversitesi'nde ve Koza İpek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in Ankara'daki evinde de arama yapıldı.
EL KONULAN EVRAK EMNİYET'E GÖTÜRÜLDÜ


Bu arada, Koza-İpek Grubu’nun genel merkez binasında yapılan aramalarda el konulan evrak ve dokümanlar, polis tarafından incelenmek üzere emniyete götürüldü. Yaklaşık 5 saat süren aramanın ardından polis ekipleri binadan yanlarında evraklarla çıktı. Polis evrakları incelenmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Öte yandan binanın önünde toplanan bir grup operasyonu protesto etti.
GRUBUN FAALİYET ALANLARI

Koza-İpek Holding olarak bilinen grup medya, enerji, madencilik gibi alanlarda faaliyet gösterirken Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile biliniyor.

HALKA AÇIK ŞİRKETLERİ

Grup bünyesinde Koza Altın, Koza Madencilik, İpek Doğal Enerji şirketleri halka açık işlem görüyor.

ILICAK: ARTIK SON HAMLEYİ YAPIYOR

Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Samanyolu Kanalı'na verdiği demeçte "Bunlar gelip geçici. Seçimlere giderken zaten 7 Haziran seçimlerine giderken de bunları deneyecekti. Artık son hamle yapılıyor. Son derece pervasızca hareket ediyorlar. Bütün herkes nasıl bir cadı avı başlattıklarını görüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın tek bir amacı var. Yolsuzluk dosyalarının hesabı sorulmasın. Türkiye'yi ateşe attı. Bu yolsuzluk dosyalarının hepsinin hesabı er geç verilecek. Bugün gazetesinin manşeti iddialıydı. Belki de bardağı taşıran damga bu özgür habercilik oldu. Ne yaparsak susmuyor dediler ve son çare bunu buldular" dedi.

BASKIN CANLI YAYINDA

Gruba ait televizyon kanallarında baskın canlı yayında tartışıldı.

Twitter fenomeni Fuat Avni, İpek Grubu’nun da içinde yer aldığı hükümete muhalif medya organlarına baskınlar yapılacağını duyurmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...