Kozakçıoğlu'nun oğluna 'Silahlı tehdit' suçlaması

Eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun oğlu 'Silahlı tehdit' suçlamasıyla gözaltına alındı. Tartışmanın kira sözleşmesi yüzünden çıktığı ileri sürüldü

28 Nisan 2015, Salı 14:37
A A
Kozakçıoğlu'nun oğluna 'Silahlı tehdit' suçlaması

Muğla’nın Datça İlçesi’nde ekonomist 59 yaşındaki Gürhan Güneş, ev kiralama yüzünden senet aldığı merhum Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun oğlu E. Kozakçıoğlu tarafından tehdit edildiğini öne sürüp, "Belindeki silahını çıkarıp masaya ve duvara doğru ateşledi. Hepsi üç dört dakika içinde gelişti. Panikledim. Kurşunlar, bana da isabet edebilirdi" dedi.

GÖZALTINA ALINDI

Şikayet üzerine gözaltına alınan E. Kozakçıoğlu, ’denetimli serbeslik’ kapsamında serbest bırakılırken, olayda kullandığı iddia edilen silah babasına ait çıktı.

Mesudiye Mahallesi’ndeki tek katlı bahçeli evini aylık 800 TL karşılığı bir yıllığına E.K.’ye kiraladığını belirten Gürhan Güneş şu iddialarda bulundu: "Aramızda kira sözleşmesi yapmadık. ’Söz senettir’ dedi, anlaştık. Ancak, evi tutanlar sonradan çeşitli bahaneler üreterek yaz sezonu geçince kira ödemeden gitmek istiyorlar. Bu nedenle kendisinden bir yıllık güvence olarak senet istedim. 8 senet verdi. Birkaç gün önce kiralamadan vazgeçtiğini ve senetleri geri istediğini söyledi. Kendisini evime davet edip görüşmek istedim. Olay günü saat 20.00 sıraları eve geldi. Verandada oturduk. Kendisine durumu izah etmeye çalıştım. Daha önceki sözlerini hatırlattım. Yanlış olanın ne olduğunu öğrenmeye çalıştım. ’Senin başına gelse ne yapardın?’ diyordum ki, birden belindeki silahını çıkarıp masaya ve duvara doğru ateşledi. Hepsi üç dört dakika içinde gelişti. Panikledim. Kurşunlar, bana da isabet edebilirdi. Daha önce yaşadığım olaylar aklıma geldi. Kötü bir şey olmasını istemedim. Elindeki silah oyuncak bile olsa senetleri verecektim. Küfür edip, hakaretler yağdırmaya devam etti. Sonra silahı başıma dayadı. ’Bir sonrakini kafana sıkacağım’ dedi. Odaya geçip çekmecedeki senetleri kendisine verdim ve evden ayrılıp gitti. Olayı jandarmaya bildirdim. Kendisinden şikayetçi olduk."

’MASANIN ÜZERİNDE KURŞUN İZİ VAR’

Olay sırasında silahı havaya değil, oturmuş bulunduğu masanın üzerine ve duvara doğru ateşlediğini ifade eden Güneş, "Masanın üzerine kalemlik, kitaplık ve mumluk gibi eşyalar vardı. Silahtan çıkan mermiler geri sekip bana isabet edebilirdi. Mermilerden biri o sırada masada bulunan küçük bir el fenerine isabet etti. Seramik bir bardak parçalandı. Masanın üzerinde kurşun izi var. Mermilerin isabet ettiği bazı eşyaları, jandarma delil olarak aldı" dedi.

YAKALANDI, TABANCA BABASINA AİT ÇIKTI

Olaydan sonra takibe alınan E.Kozakçıoğlu, plakası tespit edilen otomobilinin içinde ertesi gün saat 01.30 sıralarında yakalandı. Otomobilde yapılan aramada olayda kullanıldığı belirlenen ve merhum babası Hayri Kozakçıoğlu’na ait olduğu tespit edilen tabancaya el konuldu. Savcılığına sevk edilen Kozakçıoğlu hakkında denetimli serbestlik uygulanarak serbest sırakıldı.

O SİLAHI MI KULLANDI?

Şikayet üzerine gözaltına alınan E. Kozakçıoğlu, ’denetimli serbeslik’ kapsamında serbest bırakılırken, olayda kullandığı iddia edilen silah babasına ait çıktı.

1 Kasım 2013 yılında eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul'daki evinde intihar ederek yaşamına son vermişti. İntihar sırasında kullanılan silah, eğer başka suçlarda kullanılmamışsa soruşturma tamamlandıktan sonra aileye teslim ediliyor. Muğla'daki olayda kullanılan silahın Hayri Kozakçıoğlu'nun intiharında kullandığı silah olup olmadığı ise merak konusu oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.