Kozmik odadaki belgeleri Genelkurmay saklayacak

Askerin itirazını görüşen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, hard disk ve CD'lerin bir imajının adli emanete getirtilmesine ilişkin itirazı kabul etti

11 Şubat 2010, Perşembe 05:00
A A
Kozmik odadaki belgeleri Genelkurmay saklayacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiaları üzerine Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda arama yapılmıştı. Hakim Kadir Kayan, Genelkurmay’ın çok gizli bilgilerinin bulunduğu ‘Kozmik’ odada 26 gün arama yapmıştı. Kadir Kayan, arama sonunda, 20 Ocak 2010 tarihinde tutanak hazırlayarak, aramada bulunan hard disk ve CD’lerin asıllarının ve bir imajının Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda tespit ve muhafaza altına alınmasına, bir imajının ise adli emanette tutulmasına karar vermişti. Genelkurmay, el konulan 22 belgeden 7’sine, “devlet sırrı” kapsamında olduğu gerekçesiyle el konulmamasını istemişti. Askerin itirazını görüşen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, hard disk ve CD’lerin bir imajının adli emanete getirtilmesine ilişkin itirazı kabul etti. Söz konusu imajların, Genelkurmay Adli Müşavirliğinin belirleyeceği bir yerde muhafaza edilmesine karar verildi. Karar kesin nitelik taşıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.