KPSS alan sınavı 13 Temmuz 2013'te

Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM arasında yapılan çalışma neticesinde öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavının 15 alanda, 13 Temmuz 2013'te yapılacak

08 Aralık 2012, Cumartesi 13:30
A A
KPSS alan sınavı 13 Temmuz 2013'te

Milli Eğitim Bakanlığı, son günlerde basında öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavına ilişkin hatalı haberler üzerine açıklama yapılmasına gerek görüldüğünü belirtti.

Bakanlığın öğretmenlerin yetiştirilmesi, seçilmesi ve geliştirilmesi süreçleriyle ilgili çok önemli adımlar attığı vurgulanan açıklamada, bu süreçlerin çalışmalar tamamlandıkça kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Bu çalışmalar kapsamında, öğretmen adaylarının atama sürecinde seçilmesi amacıyla ilk kez alan sınavı uygulamasına geçileceğinin duyurulduğu belirtilen açıklamada, ancak bu sınavların kaç alanda yapılacağı ve ağırlığının hangi oranda olacağı konusunda çeşitli haberler çıktığı, bunların da kamuoyunun yanlış bilgilenmesine yol açtığı kaydedildi. 1

15 ALANDA YAPILACAK

Bakanlık ile ÖSYM arasında yapılan çalışma neticesinde öğretmen adaylarına uygulanacak alan sınavının 2013 yılında 15 alanda yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, 6-7 Temmuz 2013’te yapılacak KPSS’de genel yetenek bölümünün ağırlığının yüzde 15, genel kültür bölümünün ağırlığının yüzde 15, eğitim bilimlerinin oranının yüzde 20 olacağı bildirildi.

13 Temmuz 2013’te yapılacak alan sınavının ağırlığı ise yüzde 50 olarak belirlendi. Alan sınavı yapılacak öğretmenliklerin ise şu branşlarda olduğu bildirildi:

-Türkçe -İlköğretim Matematik -Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji -Sosyal Bilgiler -Türk Dili ve Edebiyatı -Tarih -Coğrafya -Matematik (Lise) -Fizik -Kimya -Biyoloji -Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi -Almanca -Fransızca -İngilizce Bakanlık tarafından resmi açıklama yapılmadan konuyla ilgili çıkabilecek her türlü spekülatif haberin ihtiyatla karşılanması gerektiği vurgulandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Fotoğraflarla tarihi buluşma