KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Ortaöğretim sınavı ekim ayının 7'sinde gerçekleşti. Sınavın üzerinden neredeyse 1 ay geçerken, 3 milyonu aşkın memur adayı artık sonuçların açıklanmasını istiyor. Peki, KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

05 Kasım 2018, Pazartesi 14:00 Son Güncelleme:
A A
KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS maratonunun yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Dün KPSS Önlisans sınavı gerçekleşti, sırada KPSS DHBT var. 7 Ekim'de gerçekleşen KPSS Ortaöğretim sınavına girenler ise sonuçlar için sabırsızlanıyor. Milyonlarca kişi deyim yerindeyse hep bir ağızdan "KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunu soruyor.

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN?

KPSS Ortaöğretim sonuçları için kesin tarihi ÖSYM daha önce sınav takviminde duyurmuştu. Takvime göre sonuçlar 8 Kasım 2018 günü açıklanacak. Fakat saat konusunda herhangi bir duyuru geçilmiş değil. Adaylar, sonuç belgesini ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Sınavda yer alan her test, kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacak. Her testte örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacak.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacak. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekiyor.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacak. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacak. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

Adayların ASP’leri kullanılarak ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacak. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacak.

DHBT NE ZAMAN?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılıyor. ÖSYM, her yılın ilk ayların tüm bu yılın takvimini açıklıyor.

2018 takvimine göre, bu yılki son sınav din hizmetleri sınıfında görev alacak memur adayları ilgilendiren Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 9-17 Ekim tarihleri arasında başvuruları tamamlanan DHBT 12 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.