KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Genel Kültür - Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri oturumları 14 Tmmuz'da, KPSS Alan Bilgisi ise 20-21 Temmuz'da ve son olarak KPSS ÖABT 28 Temmuz'da gerçekleşti. Artık yavaş yavaş sürecin sonuna geliniyor. Adaylar kesin sonuçları merak ederek "KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna cevap arıyor.

13 Ağustos 2019, Salı 12:31
A A
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) oturumları son olarak 28 Temmuz'da tamamlandı. Üçüncü haftanın içerisindeyiz. Sonuçlar sabırsızlıkla bekleniyor. ÖSYM sonuç tarihini daha önce açıklamıştı fakat bu duyurudan haberi olmayanlar "KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna cevap arıyor.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS sonuç tarihi ÖSYM tarafından 2018-2019 sınav takviminde yer almıştı. Takvime göre her bir oturumun sonuçları 29 Ağustos'ta açıklanacak. Sonuç saati ile ilgili ise bir duyuru yok.

DEĞERLENDİRME

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. 

MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS/1 (İlkbahar Dönemi)/e-YDS sonuçları kullanılacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS/1 (İlkbahar Dönemi)/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların, YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Tablo-1’deki testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Sıradaki haber yükleniyor...