KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Ortaöğretim KPSS sonuçları

2018 Ortaöğretim KPSS sınavının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, söz konusu sınava katılan yüz binlerce memur adayı tarafından merakla sorgulanıyor. 7 Ekim Pazar günü düzenlenen KPSS Ortaöğretim sınavında karşılarına çıkan sorulara cevap veren adaylar, şimdi alacakları puanlar kapsamında memur olma hayali kuruyor. Peki, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

31 Ekim 2018, Çarşamba 15:59 Son Güncelleme:
A A
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? Ortaöğretim KPSS sonuçları

Ortaöğretim ya da bir diğer ifade ile lise mezunu vatandaşlara yönelik ÖSYM tarafından düzenlenen Ortaöğretim KPSS sınavının sonuçları heyecanla bekleniyor. Sonuçların açıklanacağı tarihi merak eden vatandaşlar, konu hakkında bilgi almak adına ÖSYM kaynaklarını sorguluyor. İşte, KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

KPSS Ortaöğretim sonuçları için kesin tarihi ÖSYM daha önce sınav takviminde duyurmuştu. Takvime göre sonuçlar 8 Kasım 2018 günü açıklanacak, fakat saat konusunda herhangi bir duyuru geçilmiş değil. Adaylar, sonuç belgesini ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER AFAD: Hastanelere başvuran 1607 vatandaşımızdan 1515’i taburcu edildi