2019 KPSS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

2019 KPSS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavı gerçekleşti. Şimdi binlerce kişi ilk önce soru ve cevapların ne zaman yayımlanacağını daha sonra ise sonuçların ne zaman açıklanacağını sorguluyor.

14 Temmuz 2019, Pazar 16:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KPSS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak? Bugün KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından bu soru gündem oldu. Binlerce kişi tam tarihi sıkça araıyor. Peki herhangi bir açıklama var mı?

KPSS SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYIMLANIR?

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek-Genel Kültür testi saat 10.15'te; Eğitim Blimleri ise 14.45'te başladı. Geçen yıl soru ve cevaplar sınavdan 2 gün sonra yayımlanmıştı. Bu yıl da aynı süre içinde açıklanması bekleniyor. Yani gözler 16 Temmuz'da olacak. KPSS sonuç tarihi ise 29 Ağustos 2019...

KPSS P1 PUAN HESAPLAMA

Bu puan türü sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSSP1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi % 70, Genel Kültür testi ise % 30 etkilidir.

Puan Hesaplama Formülü:

Genel Yetenek netiniz x 0.7

Genel Kültür netiniz x 0.3

+ 40= KPSSP1 puanınız.

Örneğin; 50 GY, 40 GK neti olan bir adayın puanı şu şekilde hesaplanır; 50 x 0.7= 35, 40 x 0.3=12, 35+12+40=87

KPSS P2 PUAN HESAPLAMA

KPSS P2 puan türü aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır.

Genel Yetenek: %60 Genel Kültür: %40

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında %60 Genel Yetenek, %40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

Burada bilmeniz gereken P2 puanının KPSS Lisans sınavı sonrası hesaplanmasıdır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS'ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

Yalnızca en az 4 yıllık fakülte mezunlarının girebileceği KPSS Lisans sınavına giren adayların KPSS P2 puanı hesaplanmaktadır.

KPSS P3 PUAN HESAPLAMA

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

KPSS P3 Puanının hesaplanmasında;

Genel Yetenek; %50

Genel Kültür; %50 ağırlığa sahiptir.

Yani her iki dersin de hesaplamadaki katkısı eşittir. Standart sapmadan bağımsız olarak her iki test de ham puana karşılık gelen netler ile eşit olarak değerlendirilir.

Adaylar KPSS B Grubu Lisans atamaları için ÇİFT Yıllarda KPSS Lisans sınavına girerek bu puanı almak zorundadırlar. Tek yıllarda yapılan KPSS Lisans sınavında elde edilen KPSS P3 puanı tercihlerde kullanılamamaktadır.

KPSS P3 puanının hesaplanabilmesi için adayların çift yıllarda girdikleri KPSS Lisans sınavında, Genel Kültür

NOT: Genel Yetenek oturumuna katılmaları ve her iki testten de ayrı ayrı en az 1 net yapmaları gerekmektedir. 1 net yapamayan adayların puanları hesaplanmayacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir'de 82 sığınmacı kurtarıldı