KPSS tercih başvuruları ne zaman başlıyor? Son günler

KPSS Lisans, Ön Lisans, Ortaöğretim sınavına girenler heyecanla KPSS tercih başvurularının başlamasını bekliyor. Takvim konusunda net bilgisi olmayan milyonlarca memur adayı tam tarih konusunda araştırma içerisinde... En sık sorulan soru "KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?" şeklinde...

05 Aralık 2018, Çarşamba 14:50 Son Güncelleme:
A A
KPSS tercih başvuruları ne zaman başlıyor? Son günler

"KPSS tercihleri ne zaman başlayacak?" KPSS Lisans, Ön Lisans, Ortaöğretim sınavına giren milyonlaca aday bu soruya yanıt arıyor. Memur adayları tercih yapmak için sabırsızlanıyor. İşte ÖSYM'nin takvimine göre KPSS tercih tarihleri...

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KPSS-2018/2: Devlet Personel Başkanlığı bazı kurum ve kuruluşlarına 2. yerleştirme tarihi ÖSYM'nin sınav takvimi bölümünde yayınlandı. Takvime göre tercihler, 11 Aralık 2018 tarihinde başlayıp 20 Aralık 2018 günü gece saatinde son bulacak. KPSS tercih kılavuzunun da tercihlerin başlama tarihiyle birlikte yayınlanması bekleniyor.

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.