Kravat bağlamanın 177.147 farklı yolu olduğu bulundu

Matematikçiler Fransız icadı kravatların kaç farklı yolla bağlandığını merak ettiler ve eski hesaplamaları çürüttüler. 1999 yılında bir matematikçinin kravat bağlamanın 85 yolu olduğunu bulmasının ardından bir grup matematikçi yepyeni bir hesaplama yaptı ve kravat bağlamanın 177 bin 147 yolu olduğunu buldular.

15 Haziran 2021, Salı 11:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özellikle okul ve iş hayatında kullanılan, temelde iki çeşit kravat bağlama biçimi var. Büyük olasılıkla size de bunlardan biri öğretildi ve hayatınız boyunca aynı yöntemi kullanmaya devam ettiniz.

1999 yılında, Thomas Fink ve Yong Mao adlı iki matematikçi, kravat bağlama esnasında gerçekleştirilen hareketleri inceleyerek 85 farklı bağlama biçimi olduğunu hesaplamışlardı. Ancak yeni bir matematik takımı, onların bu hesabını çürüttü.

KTH Royal Institute of Technology'den Mikael Vejdomo-Johansson ve ufak bir matematikçi grubu, Fink ve Mao'nun bazı olasılıkları hesaplamadıklarını fark ettiler.

"More ties than we thought" adlı makalenin özet kısmında yazana göre, Matrix Reloaded ile beraber popülerlik kazanan, desenli ve kravatın dar ucu ile yapılan bağlama biçimleri de hesaba katıldığında, akıl almaz miktarlarda kravat bağlama biçimi ortaya çıkıyor.

Takım, Fink ve Mao'nun hesabını bir kez daha incelemişler. Gördükleri ise, bağlama işleminin sonunda yapılan "içinden geçirme" işleminin sadece bir kez ile sınırlı olduğu olmuş. Ayrıca Fink ve Mao'nun düğüm işleminin de sadece kumaşın düz olan kısmında yapılacağını varsaydıklarını görmüşler.


Bu bilgi ile yola çıkan Vejdemo-Johansson'un takımı Fink ve Mao'nun değişkenlerini düzenlemiş ve daha önceki hesabın çok ama çok daha üstünde bir sayıya ulaşmışlar. Eğer bu sayıyı tam olarak vermek gerekirse: 177.147...

Takımın hesabına göre, bütün bu bağlama biçimleri, standart bir kravat ile uygulanabiliyor. Ayrıca bu bağlama biçimlerinin 2.046 tanesi, katlama aşamasında kravatın kendi içinden geçmesini gerektiriyor.

Peki neden bu kadar farklı sonuçlar çıkmış?

Peki neden bu kadar farklı sonuçlar çıkmış?

İşin aslı, kravat bağlamada neyin önemli olduğuyla ilgili. Örneğin, geleneksel bir ölçütü ele alalım: Düğümün, kravatın altında kalması gerekiyor. “The Matrix: Reloaded” filminde bir karakter (Merovingian), düğümün göründüğü ve kravatın büyük ucunun, küçük ucunun arkasından geçtiği bir kravat takıyor. 

Ediety düğümü olarak da bilinen bu bağlama şekli, önceki hesaplamaya dahil edilmemiş. Vejdemo-Johansson modelinde değişime uğrayan bir başka ölçüt de, kravatın farklı şekillerde sarıldığı dolama sayısı. Bu sayede kravat daha fazla dolanarak, daha değişken uzunluklar ortaya çıkıyor.

Araştırmanın nihai sonucu ise kravat düğümleri için daha zengin bir matematik dili, daha fazla kravat takma yöntemi ve çok daha fazla yanlış kravat takma yöntemi sunuyor.

Hatta gerçek maceraperestler ve centilmenler için bir bağlama üreteci bile var. Tabii sadelik yanlıları, kravat bağlamanın tek doğru yolu olduğunu düşünüyor ve bu yöntem, Windsor düğümü şeklinde adlandırılıyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç rengi kişiliğinizi ele veriyor!