Kredi kartı borcunu kapatma rehberi

Kredi kartı borcunu kapatma rehberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası’nın kredi kullandıracağını söylemişti. Bu uygulama 31 Aralık öncesi kart harcamalarını kapsıyor. 25.6 milyon kredi kartı sahibini ilgilendiren düzenlemeyle ilgili merak edilenleri sizin için araştırdık

10 Ocak 2019, Perşembe 08:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ziraat Bankası şubelerinden alınacak kredinin vadesi 60 aya kadar çıkıyor. Normalde tüketici kredisinde üst limit 48 aydı. BDDK, vatandaşa kolaylık sağlamak için borç kapatana özel artı 12 ay daha imkan getirmiş oldu.

FAİZ ORANI AVANTAJLI MI?

Evet. Normalde piyasa faizi aylık yüzde 2-2.5 civarında. Ziraat’ten alınacak kredide ise faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 24-60 ay arası vadelerde yüzde 1.20 olacak.

İSTEYEN ALABİLECEK Mİ?

Kredi kartının sadece Ziraat Bankası’ndan alınmış olması gerekmiyor. Diğer tüm bankalara ait kredi kartları borçları için kredi talep edilebilecek. Ancak burada bazı sınırlamalar söz konusu. Kredi verirken sadece kart borcu değil, kredi borcu da dikkate alınarak kişinin ödeme gücüne bakılacak.

YASAL TAKİP ŞARTI

GELİR ŞARTI VAR MI?

Gelir de kredi ve taksit hesabında dikkate alınacak. Bankalara olan toplam borçla yeni alınacak kredi nedeniyle ödenecek toplam taksit tutarının kişinin aylık gelirinin yüzde 75’ini geçmemesi gerekiyor. Gelir yeterli olmazsa kredi imkanı ortadan kalkacak.

BANKALARCA TAKİBE ALINAN KREDİ KARTI BORCU İÇİN KREDİ ÇEKİLEBİLECEK Mİ?

Bu konuda resmi bir açıklama olmasa da 2016’daki yapılandırma uygulamalarına baktığımızda borcun canlı olması yani kanuni takibe düşmemiş olması gerekiyor. Bir başka ifadeyle, vatandaş krediyi ödemede zorlanmış, bankada kanuni takibe henüz düşmemiş, ödeyeceği miktarın altında ödeme yapmış ya da asgari ödeme yapmış ise bu kişiler yapılandırma hakkını kullanabilecek. 103 milyar liralık kredi kartı borcunun 6.5 milyar lirası yasal takipte bulunuyor.

KULLANIMA KAPATILACAK

YAPILANDIRILAN KREDİ KARTI KULLANIMA KAPATILACAK MI?

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenin, kart borcunu çekeceği krediyle kapatarak hem kredi taksidi hem de aktif kredi kartı harcamasından doğan aylık ödemeyi yapması teorik olarak mümkün değil. Yani borcu ödenen kart, kredi taksidi bitene kadar kapatılacak. İsteyenler Ziraat’ten taksit ödemesi ve geliri baz alınarak yeni daha düşük limitli kredi kartı alabilecek.

ASGARİ ÖDEME YAPANLAR

YAPILANDIRMADA KREDİ NOTU ETKİLİ Mİ?

Evet. kredi risk notu sizin borca ne kadar sadık olduğunuzu gösterdiğinden bankanın vereceği kredi miktarında belirleyici olmakta.

ASGARİSİNİ ÖDEYEN BAŞVURABİLECEK Mİ?

Evet. Asgari borç üzerinden ödeme yapanlar krediden yararlanabilecek.

YAPILANDIRMA HANGİ DÖNEMİ KAPSIYOR?

31 Aralık öncesinde yapılan kredi kartı harcamalarını kapsıyor. 1 Ocak’tan sonrakiler kapsam dışı.

DEVREDİLEN BORÇLAR

Varlık yönetim şirketlerine satılmış kredi kartı borçları kapsamda mı?

Yasal takibe düşenler ya da banka tarafından kredi kartı borçları varlık yönetim şirketlerine devredilenler ucuz krediden yararlanamayacak.

Kredi borçluya elden mi teslim edilecek?

Hayır. Buradaki amaç kart borcunu kapatmak ve kredinin bu amaçla kullandırılması. dolayısıyla çıkan kredi, kart hesabına aktarılacak.

Kredi kartı borçlarını Ziraat’e taşımak (transfer etmek) gerekiyor mu?

Bu konuda net bir bilgi yok. Ancak, hesabın ve ödemelerin tek elden yönetilmesi açısından borçların tek bir banka hesabında toplanması avantajlı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya’nın Türkiye kararının ardından dikkat çeken çıkış: ’Borçları kapatın'