Kriz çıkartan oyuncak

Kriz çıkartan oyuncak

ABD'de yeni piyasa çıkan emzirilen oyuncak bebek kız çocuklarını erken yaşta anneliğe özendireceği gerekçesiyle ülkede büyük tartışma yarattı

20 Temmuz 2011, Çarşamba 10:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’de kız çocukları için satışa sunulan oyuncak bebek tartışma yarattı. İspanyol oyuncak firması Berjuan tarafından piyasaya sürülen “The Breast Milk Baby” ( Emzirilen bebek), kız çocuklarına emzirmeyi öğretiyor. Oyuncak şu şekilde çalışıyor: Küçük kız çocukları önce üzerinde meme yerine çiçek olan atleti giyiyor. Bebek ağladığında çocuklar tıpkı anneleri gibi bebeğe meme veriyor. Bebek çiçeğe yaklaşınca emme sesleri çıkarıyor. Psikologlar ise bebeğin henüz ergenlik dönemine girmemiş pek çok kız çocuğunda duygusal karmaşaya yol açacağını savunuyor.

‘ANNELİĞE ÖZENDİRİYOR’

Psikologlar “Bu bebek emzirmeyi oyun haline getirip erken yaşta anneliğe özendirebilir. Kız çocukları bu bebek yüzünden erken olgunlaşabilir” diyor. Aileler de oyuncağın piyasadan kaldırılmasını istedi. Firmanın ABD temsilcisi Dennis Levis ise çocukları bilgilendiren oyuncağın bu kadar büyük tartışma yaratmasına anlam veremediğini söyledi.

GAZETEPORT

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akıl oyunları sevenlere özel: Deha örneği 8 dedektiflik filmi