Kriz intiharı ve hastalıkları arttırdı

Kriz intiharı ve hastalıkları arttırdı

Sağlık uzmanları, Avrupa'daki borç krizinin intihar olaylarının artmasına yol açtığı konusunda uyarıyor. Uzun süredir görülmeyen hastalıklar da geri dönüyor

27 Mart 2013, Çarşamba 17:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

“Lancet” adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nun Avrupa Kamu Sağlığı Bölümü'nden Profesör Martin McKee, ”Tasarruf önlemleri ekonomik sorunları çözmedi, aksine büyük sağlık sorunlarının otaya çıkmasına yol açtı“ şeklinde konuştu. Halkın kötüleşen sağlığından sadece işsizliğin sorumlu tutulamayacağını kaydeden McKee, özellikle krizden en çok etkilenen Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi AB ülkelerinde bozulan sosyal ağın da etkili olduğunu belirtti.

YÜZDE 40 ARTTI

McKee'nin verdiği bilgilere göre, Yunanistan'da 2011 yılında intihar vakalarının sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 oranında arttı. Öte yandan, HIV'e yakalananların sayısı da artış gösterdi, çünkü uyuşturucu bağımlıları yeni enjektör yerine başkalarının kullandığı enjektörleri birbirleri arasında değiş tokuş etmeye başladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN UYARI


McKee, sıtma, sivrisinek ısırmasıyla bulaşan Dang hastalığı ve Batı Nil Ateşi gibi hastalıklara yakalananların sayısında da 2011 yılında artış olduğunu ifade etti.  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün Genel Direktörü Willem de Jonge, bunların normalde Avrupa'da artık görülmeyen hastalıklar olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa bürosu sözcüsü de acil bir sağlık reformu yapılmasını tavsiye etti. McKee "Avrupa Komisyonu anlaşmalar gereği politikalarının sağlık üzerindeki etkilerini denetlemekle yükümlüdür" diyor. Ancak McKee, şu ana dek tasarruf programları sırasında bunun yapılmadığını belirtti.

 

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni Zelanda’da 2 koronavirüs vakası çıktı, ülke karıştı