Krizi bilen adam uyardı

Ekonomist Roubini, dünya ekonomisinin düzelme sinyalleri verdiğini; ancak ikinci çökme riskinin büyüdüğünü söyledi.

25 Ağustos 2009, Salı 12:32
A A
Krizi bilen adam uyardı

 İkinci çöküş riski var

Küresel ekonomik krizi, konut balonu henüz büyüme aşamasındayken tahmin eden New York Üniversitesi öğretim üyelerinden ünlü ekonomist Nouriel Roubini, küresel ekonomideki düzelme sinyallerini değerlendirdi. Roubini, İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, dünyada bugün ekonomik toparlanma görüldüğünü ancak bunun yanıltıcı olduğunu ifade etti. Roubini, ekonomide bu yıl içerisinde ikinci bir çöküş riski yaşanma olasılığının arttığını belirtti.

 Ekonomide V değil W

Nouriel Roubini, küresel ekonominin ‘V’ çizeceği, yani ‘sert düşüşün ardından sert çıkış’ yaşanacağı tezinin yanlış olduğunu vurguladı. Çift dipli (W gibi) kriz yaşama riskinin sürdüğünü vurgulayan Roubini, ikinci bir çöküş yaşanmasa dahi, küresel ekonomik toparlanmanın yıllar süreceğini belirtti. Roubini, bugün Almanya, Fransa gibi ülkelerde görülen büyüme sinyallerinin geçici olduğuna, dünyanın kolay atlatılamayacak türden bir tahribatla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

 Toparlanma uzun sürer

Roubini şöyle konuştu: “Gelişmiş ülkelerde beklenenden zayıf bir toparlanma yaşanması olasılığı yüksek. Bugün üretim toparlandığı ve stok birikimi arttığı için büyüme görülüyor. Ancak bu büyüme birkaç üç ay daha sürdükten sonra duracaktır. En az iki yıllık bir durgunluk, düzensiz U şeklinde bir süreç beklenmelidir.” Roubini, zayıf toparlanma tezinde, tüm dünyada yükselmeye devam eden işsizliğe ve işsizliğin talep, sosyal hayat gibi konularda yaratacağı uzun vadeli etkilere dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.