Krizin felaketi işsizlik oldu

OECD'yi oluşturan 30 ülkede işsizlik oranı ortalaması krizle birlikte 2.3 puan yükseldi

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

2008 Ağustos’ta yüzde 6.3 olan işsizlik oranı bu yılın aynı ayında yüzde 8.6 çıktı. İşsizliğin zirve yaptığı OECD ülkesi yüzde 18.9 ile İspanya oldu.

İSTİHDAMA ETKİSİ KALICI

Küresel krizin piyasalarda yarattığı tahribat silindi, bankalarda yarattığı tahribat hükümetlerin desteği sayesinde 600 milyon dolar gerileyerek 3.4 trilyon dolara indi. Ancak işgücü piyasası üzerindeki etkisi kalıcı oldu. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) verilerine göre, krizde OECD ülkelerinde ortalama işsizlik oranı 2.3 puan yükseldi. Geçen yıl ağustos ayında yüzde 6.3 olan işsizlik oranı bu yıl aynı ayda yüzde 8.6’ya çıktı.

İRLANDA'DA İKİ KAT ARTTI

İşsizlik oranı ağustosta İspanya’da yüzde 18.9 ile zirve yaptı. Bunu yüzde 12.5 ile İrlanda izledi. Geçen yıl ağustosta işsizlik oranı yüzde 6.3 olan İrlanda, istihdamın en hızlı azaldığı ülke oldu. İşsizlik Slovakya’da yüzde 11.6, Fransa’da yüzde 9.9, Amerika’da yüzde 9.7’ye çıktı. Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 7’den yüzde 9.1’e yükseldi. İşsizliğin en düşük olduğu ülkeler yüzde 3.5 ile Hollanda ve yüzde 3.8 ile Güney Kore oldu.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 13

Türkiye’nin temmuz ve ağustos ayı işsizlik oranları henüz belirlenmediği için, ülke OECD listesinde yer almadı. Ancak konuyla ilgili son verinin tespit edildiği haziranda, işsizlik oranının yüzde 13 olduğu görülmüştü.

İşsizlik şubatta yüzde 16.1 ile tarihi bir rekor kırmıştı. Türkiye’de işsizlik oranı geçen yıl ağustos ayında ise yüzde 9.8 düzeyindeydi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.