Kronik öksürük ciddi hastalıkların belirtisi olabilir! Kronik öksürük nedir, nasıl anlaşılır?

Üç haftadan daha uzun süren öksürüklere kronik öksürük adı veriliyor. Uzamış öksürükler çok basit nedenlerle olabileceği gibi önemli nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Ses telleri kanserlerinden akciğer kanserine varana kadar pek çok hastalıkla ilişkilendirilebiliyor. Ancak bu hastalıklardan bahsedebilmek için sadece öksürük semptomu yeterli değil. Başka belirtilerin de görülmesi gerekiyor. Peki kronik öksürük başka hangi hastalıklardan kaynaklanabilir? İşte sigara içenlerde veya içmeyenlerde görülebilecek kronik öksürük nedenleri...

13 Ekim 2021, Çarşamba 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzamış öksürük adı da verilen kronik öksürükten bahsedebilmek için öksürüğün 3 haftanın üzerinde devam etmesi gerekiyor.

Üç haftadan daha uzun süren öksürüklere kronik öksürük adı veriliyor. Uzamış öksürükler çok basit nedenlerle olabileceği gibi önemli nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Ses telleri kanserlerinden akciğer kanserine varana kadar pek çok hastalıkla ilişkilendirilebiliyor. Ancak bu hastalıklardan bahsedebilmek için sadece öksürük semptomu yeterli değil. Başka belirtilerin de görülmesi gerekiyor. 

Kronik öksürük bronş kanserinde, akciğer kanserinde, ses tellerinin kanserlerinde görülebiliyor ancak öksürüğe başka semptomların da eşlik etmesi gerekiyor. 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk, bu semptomları şu şekilde sıralıyor: 

 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Zayıflama
 • Hastanın klinik durumunun bozulması
 • Bazı durumlarda uzamış ateşler
 • Zatürrre

Tedaviye rağmen yanıt alınamayan zatürrelerde de kronik öksürük görülebiliyor. Bu durumda akciğer apseleri, bazı kistik akciğer hastalıkları söz konusu olabiliyor. 

Kronik öksürük için mutlaka doktora başvurulması gerekiyor

Kronik öksürük için mutlaka doktora başvurulması gerekiyor

Öksürük üç haftadan uzun süredir devam ediyorsa evde kendi yöntemlerinizle bu öksürükle başa çıkmaya çalışmak, uzmanlar tarafından önerilmiyor ve mutlaka doktora başvurulması gerektiği belirtiliyor. Çünkü sadece evde ıhlamur kaynatalım gibi basit ve semptoma dayalı tedaviler zaman kaybına neden oluyor.

Çünkü uzmanlar üç haftadan sonra artık semptoma dayalı dönemi aşmış olduğunuzu belirtiyor. Buna göre doktora başvurduğunuzda tüm belirtileri ve varsa, kullandığınız ilaçları anlatmanız gerekiyor. 

Kronik öksürük söz konusu ise akciğer filmi çekilmesi gerekir

Kronik öksürük söz konusu ise akciğer filmi çekilmesi gerekir

Devam eden öksürük teşhisinde akciğer röntgeninin çekilmesi gerekiyor. Böylece öksürüğün arkasında olabilecek çok ciddi hastalıkları elemek mümkün olur. Akciğer röntgeninin temiz çıkması durumunda devam eden öksürüğün diğer basit nedenleri konuşulmaya başlanır.

Kronik öksürüğe yol açabilecek basit nedenler

 • Sinüzite bağlı kronik öksürük
 • Reflüye bağlı kronik öksürük
 • Alerjiye bağlı öksürük
 • Dışarıdan gelen etkenlere bağlı öksürük
 • İlaçlara bağlı kronik öksürük

Ancak öksürüğü bu nedenlere bağlamak için başka belirtilerin de eşlik ediip etmediğine bakılması gerekiyor...

Sinüzite bağlı öksürük belirtileri

Sinüzite bağlı öksürük belirtileri

Sinüzit, kronik öksürüğün en önemli nedenleri arasında sayılıyor. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kulaklarda basınç artışı gibi belirtiler varsa, bunlar kronik öksürüğün sinüzite bağlı olduğunu gösterebilir.

Reflüye bağlı öksürük belirtileri

Reflüye bağlı öksürük belirtileri

Reflüde sırta vuran şiddetli ağrılar, göğüste yanma, kalp krizini düşündürecek ölçüde yanmalar, mide hassasiyeti, dokunulmasından çok rahatsız olunma, sık sık acıkma gibi belirtiler kronik öksürüğüe eşlik eder.

Astıma bağlı öksürük belirtileri

Astıma bağlı öksürük belirtileri

Astıma bağlı kronik öksürükte ise nefes darlığı, göğüste hırıltı, göğsünüzde kuş varmış gibi ötmeler, gece uykudan uyandıran öksürükler eşlik eder. 

Sigara içenlerde üç haftayı geçen öksürük

Sigara içenlerde üç haftayı geçen öksürük

Sigara içiyorsanız, öksürük üç haftadan uzamışsa, buna bir balgam veya balgamda kan, nefes darlığı, göğüste hırıltı eşlik ediyorsa, kronik öksürük birçok kötü hastalığın bulgusu olabilir.

Hem hayatı tehdit edebilecek hem de hayat kalitesini düşürebilecek bu hastalıkları, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk şu şekilde sıralıyor: 

 • Kanserler
 • Akciğer apseleri
 • Zatürre
 • Kronik bronşit
 • Anfizem

Sigara içenlerde kronik öksürük nelerin habercisi olabilir?

Sigara içenlerde kronik öksürük nelerin habercisi olabilir?

Sigara içen kişi önce kuru öksürükle başlamışsa, ardından balgam görülmüşse, bu balgam rengi gitgide koyulaşıyorsa, sarıdan yeşile dönüyorsa, kişi balgamı çıkartmakta zorluk çekiyorsa; tüm bu belirtilere ateş eşlik etmeye başlamışsa, kişi gitgide zorlanarak nefes alıyorsa ve kişi nefes alırken göğsünden birtakım sesler çıkıyorsa, gece düz yastıkta yatamıyorsa, hırıltılı solunum nedeniyle gece uykusunda uyanıyorsa, nefes alamadığını düşünüyorsa, bu durumlar kronik bronşitin en önemli belirtileri arasındadır. Kişinin hastaneye yatması dahi gerekebilir.

Bu nedenle bu belirtileri gören kişilerin en kısa zamanda doktora başvurması ve doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanması gerekir. Çünkü bu tip durumlarda hastalık kişinin hayatını riske eder. 

Sigara içen kişide kronik öksürüğe kanlı balgam eşlik ediyorsa ve kilo kaybı başlamışsa, kişiye hemen akciğer röntgeni çekilmeli ve bir kanser şühpesi var mı yok mu bakılmalıdır. Ancak sigara içmeyen kişilerde de kanser görülebilir. 

Sigara içmeyen birinde kronik öksürüğe kilo kaybı, halsizlik, zayıflama eşlik ediyorsa, kişiye mutlaka kanser taraması yapılması gerekir. 

Verem halen Türkiye'nin bir gerçeği!

Verem halen Türkiye'nin bir gerçeği!

Aşılamalar sayesinde toplumda verem göz ardı edilse de tüberküloz halen Türkiye'nin bir gerçeği. Özellikle yoğun stres altındaki insanlarda, sosyo ekonomik düzeyi yüksek olmasına rağmen tüberküloz görülebilmekte. 

Uzamış öksürüğe genç veya sigara içmeyen bir kişi bile olsa gece terlemesi, kilo kaybı eşlik ediyorsa, özellikle de stresli bir insansa verem ihtimalini de düşünmek gerekiyor. 

İnsanla teması çok olan kişilerde; gazetecilerde, bankacılarda, hava koşullarının uygun olmadığı yerlerde yaşayanlarda, tekstil atölyesi çalışanlarında tüberküloz enfeksiyonuna rastlanabiliyor. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 6 diş kavrulmuş sarımsak yediğinizde 24 saat içinde vücudunuzda olanlar