Küçükçekmece’de ‘Milli Mücadele Yılları’ kartpostal sergisi

Küçükçekmece’de ‘Milli Mücadele Yılları’ kartpostal sergisi

Küçükçekmece’de ‘Milli Mücadele Yılları’ kartpostal sergisi

28 Mayıs 2021, Cuma 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İSTANBUL, (DHA) - Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Mehmet Günyeli koleksiyonundan “Milli Mücadele Yılları” konulu kartpostal sergisine ev sahipliği yapıyor. “Milli Mücadele” kartpostalları örnekleri ve ilk meclis belgelerine yer verilecek olan sergide, 1920’li yıllardaki ilk meclise ait milletvekili kayıt defteri de sanatseverlerle buluşacak.

MEHMET GÜNYELİ’DEN SANATSEVERLERE DAVET

“Milli Mücadele” yıllarına dair belge, fotoğraf, kitap, afiş gibi malzemeleri toplayan Mehmet Günyeli, herkesin öncelikle kendi tarihini öğrenmesi gerektiğine olan inancıyla arşiv ve koleksiyonundan faydalanılmasını isteyerek, tüm sanatseverleri sergiye davet etti.

15 HAZİRAN’A KADAR ZİYARET EDİLEBİLİR

Günümüzde tarihsel konulara odaklanmış müzeler ve özel koleksiyonlarda yer alan bu önemli belgeler, “Milli Mücadele”yi anlatan birkaç serilik kartpostallardan oluşuyor. Milli mücadele yıllarında kamuoyu oluşturmak için tasarlanan kartpostalların birçoğunda, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını toplu halde ya da tek başlarına resmeden portrelerin yanında “Mehmed’in Hikayesi” başlığı altında kahraman Türk ordusu, cephede çarpışan, cephane taşıyan Türk Kadını, İstiklâl Marşı tasarımları yer alıyor. Sergi 15 Haziran tarihine kadar SKSM’de görülebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Sanatçı Yorumlarıyla Atatürk' resimleri sergisi açıldı