Külah dolusu mutluluk! Türkiye'nin en iyi 10 dondurmacısı

Baharın en güzel ayı nisan kapıda. Güneş, bulutlarla köşe kapmaca oynasa da artık yüzünü daha çok gösteriyor. Herkesin içi kıpır kıpır. Ruhumuz aşk, canımız dondurma istiyor. Cumartesi Postası Jürisi, Türkiye’nin en iyi 10 dondurmacısını seçti

A A
Girandola – Arnavutköy

Girandola – Arnavutköy

3 şubesi olan mekanın yüzün üzerinde dondurma çeşidi var. Yeşil elma, naneli, üzüm, balkabağı gibi enteresan tatların yanı sıra viskili çikolatalı, campari greyfurtlu ve hatta rakılı dondurma bile var.

Bir top 9 TL

Mini Dondurma – Bebek

Mini Dondurma – Bebek

1968’den beri Bebek’te hizmet veren Mini’nin 20 çeşit dondurması var. En gözde olanları frambuaz, sütlü, karadutlu, sakızlı kestane, karamel, fıstık ve kavunlusu.

Bir top 5 TL.

Cremeria Milano – Etiler

Cremeria Milano – Etiler

İtalyan bir ailenin dünyaya armağan ettiği Cremeria’nın 17 şubesi var. krema kıvamındaki dondurmaları rakipsiz ve en sevilenleri; tiramisu, bal kabaklı, incirli, fındık kremalı, nutella ve bisküvili bignolata.

Bir top 8 TL.

Veli Usta - Çeşme

Veli Usta - Çeşme

Veli Usta’nın izmir’de toplamda sekiz şubesi var. Menüsünde 50’ye yakın dondurma çeşidi var. En beğenilen dondurma kombinasyonu ‘sakız, bal badem, karadut’ ve ‘Blue sky’ ise bonus.

Bir top 5 TL

Mua Gelatieri d’Italia – Yeniköy

Mua Gelatieri d’Italia – Yeniköy

İtalya’nın eşsiz dondurma kültürü türk damak zevki ile harmanlanıyor. Dondurma severler, klasik lezzetlerin yanı sıra yaratıcılıktan doğan pek çok farklı tatla buluşuyor. Portakal, nar, bergamut, mandalina Antalya’dan; fıstık Gaziantep’ten alınıyor.

Bir top 8 TL

Şölen Pastanesi – Konya

Şölen Pastanesi – Konya

Meram’daki Şölen Pastanesi, sade dondurmanın içine bal, badem, krokan ve antepfıstığı ekleyerek rulo haline getirilen sarma dondurmasıyla ünlü. Damla sakızlı, antep fıstıklı, limonlu, karadutlu dondurmaları da çok meşhur.

Bir top 3 TL

Ali Usta – Moda

Ali Usta – Moda

Moda’nın efsanevi dondurmacılarından Ali Usta, 1969’dan bu yana hizmet veriyor. Dondurmaların yapımında gerçek meyve ve şeker kullanılıyor. Hindistan cevizli, muzlu, ahududulu, böğürtlenli, kivili en beğenilenleri.

Bir top 6 TL

Bravo Patisserie – İzmir

Bravo Patisserie – İzmir

Vanilya kokulu özel üretim kornetlerde servis edilen dondurmalar arasında en favori tatlar, Bodrum mandalinalı, karadutlu, güllü, menekşeli, bitter çikolatalı, bal bademli ve krokanlı.

Bir top 5.5 TL

Dondurmacı Yaşar Usta - İstanbul

Dondurmacı Yaşar Usta - İstanbul

1962’den beri istanbulluları en güzel lezzetlerle buluşturan Yaşar Usta’nın Anadolu yakasında beş, Avrupa yakasında üç şubesi var. Dondurmanın dışında mevsimine göre meyvelerle, su ve şeker dışında herhangi bir katkı maddesi kullanmıyor.

Yasemin&Tuncel – Kemerburgaz

Yasemin&Tuncel – Kemerburgaz

italya, Hollanda ve isveç’te eğitim alan çift, Göktürk’te açtıkları dükkanlarında yaptıkları günlük dondurmalarla fark yaratıyor. Mevsim meyvelerine göre özel reçetelerle hazırlanan yaklaşık 20 çeşit dondurma üretiyorlar.

Bir top 10 TL

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mekan sevgiliden partiler Aslı'dan