Küllerinden doğacak!

İhmal kurbanı olan Paris’teki 850 yıllık Notre Dame Katedrali’ni onarmak için tüm dünya seferber oldu. 1 milyar dolar bağış toplandı...

18 Nisan 2019, Perşembe 10:02 Son Güncelleme:
A A
1 MİLYAR DOLAR

1 MİLYAR DOLAR

Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali pazartesi günü, restorasyon sırasında elektrik kontağından çıkan alevlerin kurbanı olmuştu. Gotik mimarinin başyapıtlarından olan 850 yıllık katedralin ana kulesi ve çatısı 8.5 saat süren yangında kül olmuştu.

Yangın Notre Dame Katedrali’nin çatısında başlamıştı.

İnsanlığın ortak mirası olan katedralin yeniden inşası için oluşturulan fona tüm dünyadan bağış yağdı. Toplam miktarın 1 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, katedrali 5 yıl içinde eskisinden daha güzel hâle getireceklerini söyledi.

‘TARİHE KARŞI  SORUMLUYUZ’

‘TARİHE KARŞI SORUMLUYUZ’

Başbakan Edouard Philippe ise yıkılan kulenin yeniden inşası için uluslararası mimari yarışması açıldığını duyurdu. Gelecek haftaki Bakanlar Kurulu’nda restorasyon için yasa tasarısı hazırlanacağını dile getiren Philippe, “Tarihe karşı sorumluyuz” dedi. Restorasyon için izlenecek yol, enkaz parçaları ve küllerin temizlenmesinin ardından yapılacak hasar tespiti sonrası çizilecek.

3 BOYUTLU  VERİ TABANI

3 BOYUTLU VERİ TABANI

Restorasyon için katedralin 2010’da alınan 3 boyutlu dijital modelinin öneminin büyük olduğu kaydedildi. Sanat tarihi uzmanı Dr. Andrew Tallon, 50 farklı açıdan 1 milyar veri toplayarak katedraldeki her milimetrenin dijital kaydını almıştı. Ancak restorasyonun aslına uygun yapılabilmesinin önündeki en önemli engel, 12. yüzyıla ait çatı kirişlerinin her birinin tek parça ağaçtan yapılmış olması ve bugün o büyüklükte ağacın Fransa’da kalmamış olması.

DÜNYA ONLARI MERAK EDİYOR

DÜNYA ONLARI MERAK EDİYOR

Notre Dame Katedrali’ndeki yangının çıkış nedenine ilişkin soruşturma devam ediyor. Aralarında yangının başladığı ana kulenin restorasyonunu yapan Le Bras Freres adlı şirketin çalışanlarının da olduğu 30 kişinin ifadeleri alındı.

Çökme tehlikesi nedeniyle uzmanların gerekli incelemeleri yapamadığı, hasarın hâlâ tam tespit edilemediği kaydedildi. Katedraldeki pek çok eser itfaiyeciler tarafından kurtarılsa da sanatseverlerin merakla beklediği Aziz Thomas Aquinas ve Vahiy gibi tabloların akıbetine ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

DOĞAÜSTÜ İDDİAYA BİLİMSEL YANIT

DOĞAÜSTÜ İDDİAYA BİLİMSEL YANIT

Sosyal medya, Notre Dame Katedrali yangının ardından ilginç bir tartışmaya sahne oldu. Katedralin içinden gelen ilk fotoğraflarda, Nicolas Coustou’ya ait İsa’nın çarmıhtan indirilişini tasvir ettiği heykele alevlerin hasar vermediği görülüyordu. Bunu doğaüstü güçlere bağlayan yorumlar yapıldı. Bu yorumlara ise ahşap kaynaklı yangının 600 derece sıcaklık ortaya çıkarmasına karşın altının erime noktasının 1064 derece olduğu yanıtı verildi.

FIRSATÇILAR ENKAZ PARÇALARINI SATIYOR

FIRSATÇILAR ENKAZ PARÇALARINI SATIYOR

Notre Dame Katedrali yangınını kâra dönüştürmeye çalışan fırsatçılar tepki çekti. İnternetteki alışveriş siteleri üzerinden, ‘katedral enkazından parçalar’ satanlar olduğu gibi Notre Dame yazılı tişört satanların sayısında da büyük artış görüldü.

HASAR TABLOSU

HASAR TABLOSU

  • Katedralin olağanüstü sanat eserleriyle süslü ahşap çatısı tamamen kül oldu.
  • Katedralin ana kulesi tamamen yandı ve çöktü.
  • Katedralin ana yapısı taştan olduğu için alevlerden kısmen kurtuldu ancak çöken kule ve çatı nedeniyle harabeye döndü.
  • Katedral ile özdeşleşen, bazı parçaları 12. yüzyıldan kalma vitraylardan oluşan gül pencereleri yangından kurtuldu.
  • Çan kuleleri, itfaiyecilerin müdahalesi sayesinde yangından kurtuldu.

Haber: Gökhan Erkuş/POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Uçan yiyecek servisi oldum' dedi ve kaçtı