Kültepe'de 4 bin yıllık atık su kanalı ortaya çıkarıldı

Kayseri'deki Kültepe Höyüğü'nde yapılan kazılarda, günümüzden 4 bin yıl öncesine ait atık su kanalı ortaya çıkarıldı

16 Ekim 2013, Çarşamba 11:08
A A
Kültepe'de 4 bin yıllık atık su kanalı ortaya çıkarıldı

 Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu yıl yapılan çalışmalar kapsamında Karum’da koloni çağının özellikle geç evresine ait yapıların araştırılmasına devam edildiğini söyledi.

Çalışmalar sırasında yerleşim planının daha iyi anlaşılmasının sağlandığını ifade eden Kulakoğlu, şöyle devam etti:

"Bu alandaki yerleşim planına baktığımızda, günümüzden bile daha iyi şartlarda, düzenli bir mahalle içinde yaşamlarını sürdürdükleri hatta o dönemde olağanüstü sayılabilecek büyük atık su kanallarının varlığını da görmüş olduk.Üzerleri sal taşlarıyla kaplı, kanalizasyon diyebileceğimiz atık su kanallarının varlığı bizleri şaşırttı. Aslında bunların varlığı biliniyordu ama bu kadar genişi ve büyüğü hele hele geç dönemde karşımıza çıkmamıştı. Yani o dönemde oldukça ileri şartlarda bir şehircilik anlayışıyla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kültepe’nin içinde bulunduğu Karahöyük köyünde bugün bile kanalizasyon ya da atık su drenaj sistemi olmamasına rağmen, günümüzden 4 bin yıl öncesinde yerleşimde buna şahit olmak bizim için büyük bir şans. Bu o dönem Anadolu’nun ne kadar ileride ve gelişmiş olduğunu göstermesi açısından önemli bir buluntu."

Kulakoğlu, kanalın bütün mahalleyi dolaştığını belirterek, muhtemelen o dönemde var olan bir akarsuya bağlandığını ve atıkların buraya boşaltıldığını sözlerine ekledi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...