Kültür - SanatBu sene uluslararası uzun metraj filmler de yarışacak

Bu sene uluslararası uzun metraj filmler de yarışacak

Bu sene uluslararası uzun metraj filmler de yarışacak

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından, İstanbul Medya Akademisi desteğiyle gerçekleştirilen III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 20 Kasım'da başlıyor. Film gösterimleri, atölyeler ve söyleşiler ile bir hafta boyunca sürecek festival, 11 filmin prömiyerine ev sahipliği yapıyor

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından İstanbul Medya Akademisi desteğiyle, Türkiye sinemasının faaliyetlerinin önünü açmak ve geleceğin sinemasına işaret edebilmek motivasyonuyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin üçüncüsü 20-27 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. III. Boğaziçi Film Festivali Festivali’nde ulusal ve uluslararası kısa kurmaca ve belgesel filmlerin yanı sıra bu yıl ilk defa uluslararası uzun metraj filmlere de yer verilecek. Bir hafta boyunca sürecek olan festival, aralarında Journey to the Shore, Our Everyday Life ve Chasuke’s Journey” filmlerinin de yer aldığı 11 filmin prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Ayrıca, festival boyunca sinemaseverler için usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları düzenlenecek. Festival kapsamında, Hollywood’lu ünlü isimlerin oyuncu koçu Susan Batson da masterclass dersleriyle ilk kez Türkiye’de profesyonel oyuncularla bir araya gelecek.

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne ilginin büyük olduğunu vurgulayan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, “Festivale bu sene 111 ülkeden toplam 2621 kısa film başvurusu aldık, kısa film alanında genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Ayrıca, bu yıl ilk defa Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na yer vermeye başladık ve bu kategorideki en iyi filmi 50bin $ ile ödüllendiriyoruz.” dedi. Festival’in Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç ise görüşlerini “Dünya sinema literatüründe Türk sineması diye bir olgu yok. Uluslararası boyutta bir festival düzenleyerek Türk sinemasının önünü açmayı, genç yapımcı ve yönetmenlerimizin dünya ölçeğindeki çalışmalarına katkı sunmayı istiyoruz” şeklinde ifade etti.
Festival gösterim çizelgesi için: http://bogazicifilmfestivali.com/20-kasim/

20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde filmler, Uluslararası Uzun Metraj Film, Ulusal Kısa Kurmaca Film, Ulusal Kısa Belgesel Film, Uluslararası Kısa Kurmaca Film, Uluslararası Kısa Belgesel Film, İstanbul Medya Akademisi Destekli Filmler ve Y-Istanbul OIC kategorilerinde yarışacak.

Festivalin ödülleri ise şu şekilde:

Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülleri:

En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: 50.000$
En İyi Yönetmen Ödülü: 5.000$
En İyi Senaryo Ödülü: 2.500$
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 2.500$
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 2.500$
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 2.500$
Kısa Film Ödülleri:
En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 15.000TL
En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 15.000TL
En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000TL
En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000TL
Kısa Film İzleyici Ödülü: 5.000TL
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000TL

Özel Ödüller:

En İyi İstanbul Medya Akademisi Destekli Film Ödülü: 5.000TL
Y-Istanbul Ödülleri En iyi Film: 5.000 $, En İyi İkinci Film: 3.000$, En İyi Üçüncü Film: 2.000 $
Jüri Özel Ödülü: 1.500 $

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin programına, panel ve söyleşilerine www.bogazicifilmfestivali.com web sitesinden ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.
facebook.com/ BogaziciFilmFestivali
twitter.com/BogaziciFilm
instagram.com/bogazicifilmfest
youtube.com/ BoğaziçifilmFestivali
#bogazicifilmfestivali

SIRADAKİ HABER