Kültür - Sanat Picasso kaçakçısı milyardere hapis

Picasso kaçakçısı milyardere hapis

Picasso kaçakçısı milyardere hapis

İspanya'da, ressam Pablo Picasso'nun "Genç kadın başı" adlı tablosunu yurt dışına kaçırmakla suçlanan eski banker Jaime Botin'e 18 ay hapis ile 52,4 milyon euro ceza verildi.

Fransa açıklarında 5 yıl önce bir yat durdurulmuştu. Yapılan aramada bir Picasso tablosu bulunmuştu. Yine yatta, tablonun Picasso’nun anavatanı İspanya’nın kültürel mirasına ait olduğu için ülkeden çıkarma yasağını gösteren belgeler çıkmıştı. ‘Genç Bir Kadının Başı’ adlı eserin İspanyol milyarder Jaime Botin’e (83) ait olduğu belirlenmişti. Tarihi eseri satmak üzere Fransa’ya götürmekle suçlanan Botin, kendini “Temizletmek için İsviçre’ye yolluyordum” diye savunmuştu. Yargılanması tamamlanan Botin, 18 ay hapis cezası ve 58 milyon dolar tazminata mahkum edildi. Eser en az 26 milyon dolar değerinde.

İzinsiz İspanya dışına çıkarmaya çalışmıştı

Madrid 27 nolu Ceza Mahkemesi, Bankinter bankasının eski başkanı ve milyarder iş adamı Jaime Botin hakkındaki tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili davada kararını açıkladı.

Mahkeme, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun "Genç kadın başı" adlı tablosunu izinsiz olarak İspanya dışına çıkarmaya çalışmak suçundan Botin'e 18 ay hapis ve tablonun değerinin iki katına denk gelen 52,4 milyon euro ceza verilmesini karara bağladı.

Christie's müzayede evinde satma girişiminde bulunmuştu

Picasso'nun 1906'da çizdiği "Genç kadın başı" tablosunu 1977'de satın alan Botin, 6 Şubat 2013'te Londra'daki Christie's müzayede evinde bu tabloyu satma girişiminde bulunmuştu ancak İspanya'daki Tarihi Varlıklar Yasası'nın 29. maddesi gereğince kültürel değer sayılan Picasso'nun eserlerinin İspanyol devletinin izni olmadan yurt dışına çıkarılması yasak olmasından bu müzayede gerçekleştirilememişti.

İspanyol devletinin envanterine geçirildi

Söz konusu tablo, Botin'e ait olan ve Korsika Adası'nda bulunan bir yatta 2015'te polisin düzenlediği operasyonla ele geçirilerek İspanya'ya getirilmişti.

Madrid'deki mahkeme, Botin'e ait olan tablonun İspanyol devletinin envanterine geçirilmesine karar verdi. Savcılık, Botin hakkında 4 yıl hapis ve 100 milyon euro ceza talep ederken, mahkemenin verdiği cezanın temyiz edilebileceği bildirildi.

SIRADAKİ HABER