Kurban Bayramı'nda KKKA riskine dikkat

Kurban Bayramı'nda KKKA riskine dikkat

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, Kurban Bayramı'nın artık Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'nın da (KKKA) sıkça görüldüğü yaz dönemine denk gelecek olması nedeniyle risk bulunduğunu söyledi

07 Eylül 2015, Pazartesi 11:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, kenelerle bulaşan KKKA hastalığının hayvanlarla temasın ve hayvan kesiminin arttığı Kurban Bayramı dönemlerinde salgınlara neden olabildiğini belirterek vatandaşları uyardı. Prof. Dr. Leblebicioğlu, önümüzdeki yıllarda Kurban Bayramının KKKA'nın sık görüldüğü yaz aylarında gerçekleşeceğini belirterek, "Bu yıl da sıcak havaların halen devam ediyor olması KKKA açısından risk olduğu anlamına gelir. KKKA’nın sık görüldüğü yaz aylarında gerçekleşecek olması nedeniyle Türkiye, İran, Pakistan gibi KKKA’nın sık görüldüğü ülkelerden ve Suudi Arabistan’dan tıp ve veteriner alanında bilim adamlarının katılımıyla uluslararası bir dergide bir rapor yayınlanmıştır. KKKA kurban kesimi için bir engel oluşturmamaktadır ama hastalığın insanlara bulaşmasının önlenmesi için tedbirlerin alınması gerekir. Ülkemizde kurban kesiminin kurallar gereği bu iş için ayrılmış olan yerlerde yapılması gerekir. Bununla birlikte kimi zaman kesim işlemi yol kenarlarında, bahçelerde yapılıyor. Bu durumun enfeksiyon açısından tehdit oluşturur. Kesim sırasında mutlaka kalın eldivenlerin kullanılmasını, su geçirmez önlük takılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

KURBAN KESİMİ YAPACAK KİŞİLERE KKKA EĞİTİMİ VERİLMELİ

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yaralanmamaya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Mutlaka tecrübeli kişiler tarafından gerçekleştirilmeli ve kesim yapacak kişilere kesim ve enfeksiyon bulaşının önlenmesi için eğitim verilmelidir. Hayvanlar üzerindeki keneler elle çıkartılmaya çalışılmamalıdır. Derinin hayvandan ayrılması sonucunda beslenme olanağı kaybolan keneler yeni bir konak arayışına girecektir. Bu nedenle hayvan derisine çıplak elle dokunulmamalıdır. Kesim sonrası atıklar derine gömülerek imha edilebilir. Alınan bu önlemler, hayvanlardan insanlara kenelerle bulaşan diğer hastalıkların da geçişini önleyecektir" diye konuştu.

'ATEŞ, HALSİZLİK, KANAMA GİBİ BELİRTİLERİ DİKKAT'

Hayvancılıkla ve kesimle uğraşan kişilerin mutlaka vücutlarını kene yönünden kontrol etmesi gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Leblebicioğlu, "Eğer kene tespit edilir ise çıplak elle dokunulmamalı, keneler ezilmeye, koparılmaya çalışılmamalıdır. Keneler bir penset aracılığıyla çıkartılmalı veya bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene tutunması veya hayvan teması sonrası, ateş, halsizlik, kırgınlık, kas ağrısı ve kanama gibi şikayeti olanlar mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak KKKA yönünden değerlendirilmelidir" şeklinde konuştu.

2002-2014 YILI SONUNA KADAR 440 KİŞİ ÖLDÜ

KKKA hastalığının Türkiye'de 2002 yılından itibaren görülmeye başladığını dile getiren Prof.Dr. Leblebicioğlu, "Hastalık, yıllar içinde artış göstermiştir ve 2014 yılı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı’na 9 bin 69 hasta bildirimi yapılmış ve bu olgulardan 440’ı yani yüzde 4.85’i vefat etmiştir. 2015 yılında ise olgu sayında azalma olmuştur. Hastalık yaz aylarında ve daha çok kırsal bölgede yaşayanlarda, hayvancılıkla uğraşanlarda, kene tutunması hikayesi olanlarda daha sık görülmektedir. Hastalık Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğu kesimlerinde yer alan Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Sivas, Çorum, Artvin, Erzincan ve Erzurum illerinde sık görülmektedir. Hastalık yapan virüse karşı doğrudan etkili bir ilaç yoktur, günümüzde tedavinin esasını erken tanı ve uygun destek tedavisi oluşturmaktadır" diye konuştu.

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklardaki boyun kitleleri ciddi hastalıkların belirtisi olabilir