Kurban Bayramı'nı rahat geçirmenizi sağlayacak 10 öneri

Bayramda sevdiklerimizle büyük sofralarda buluşacak, bol bol sohbet ederken belki biraz da fazla kaçıracağız. Kızartma, tatlı, hamur işinin yanında Kurban Bayramı’nda sindirimi zor olan et tüketimi de artıyor. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirme sırasında hem de sindirimde zorluk yaratacağını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Binnur Şimşek, bayramı rahat geçirmenin püf noktalarını anlattı

10 Ağustos 2019, Cumartesi 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-KURBAN ETİ YEMEDEM ÖNCE KAHVALTI YAPIN

1-KURBAN ETİ YEMEDEM ÖNCE KAHVALTI YAPIN

Kurban Bayramı sabahında mutlaka hafif bir kahvaltı yapılmalı. Aç karna sindirimi zor olan et in tüketimi midede hazımsızlık ve ağrı şikayetlerine yol açabilir.

2- FAZLA ÇAY-KAHVE TÜKETMEYİN

2- FAZLA ÇAY-KAHVE TÜKETMEYİN

Her zaman olduğu gibi en sağlıklı içeceğimiz su… Hazmımızı kolaylaştırır, tokluk hissimizi artırabilir. Bayram ikramların vazgeçilmezi olan kahve ve çay gibi yoğun kafein içeren içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmalı. Eğer reddedemiyor veya vazgeçemiyorsak, açık çay ve düşük kafeinli kahve tüketmeye çalışmalıyız. Hazır meşrubatlar, gazlı içecekler ve soda içmek, sanıldığının aksine hazmı kolaylaştırmaz, tuz yükü ve gereksiz şeker kaynağı oluşturan içeceklerdir. Et ve et yemekleriyle en iyi uyum sağlayacak içecekler su ve ayrandır.

3-REFLÜYÜ KOLAYLAŞTIRAN BESİNLERDEN KAÇININ

3-REFLÜYÜ KOLAYLAŞTIRAN BESİNLERDEN KAÇININ

Sıkça görülen ve sorun oluşturabilen reflüden korunmak için katkı maddesi bol olan gıdalar, kızartmalar ve yağlı besinlerin tüketiminden uzak durmalıyız. Çünkü öncesinde hiç reflü şikâyeti veya hastalığı olmayan insanlarda bile reflü meydana getirebiliyorlar. Öncesinde bilinen reflü hastalığı olan bireyler mutlaka doktorlarının önerdiği asit azaltıcı ilaçları kullanmaya devam etmeliler.

4-İKRAM EDİLEN TATLILARI YERKEN DİKKAT!

4-İKRAM EDİLEN TATLILARI YERKEN DİKKAT!

Bayram ikramlarının en önemlilerinden biri de baklava, revani, kadayıf, tulumba tatlısı gibi geleneksel şerbetli tatlılardır. Bir de buna et eklenince, ikram tabağı sindirimi son derece zor olan gıdalarla dolmaktadır. Karbonhidrat ve yağ içeriği çok yüksek ve kuşkusuz lezzeti de vazgeçilmez olan bu besinlerin her misafirlikte bolca tüketilmesi sonucu hem ciddi kilo alımı hem de reflü ve hazımsızlık şikâyetlerimizin artmasıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle 4-5 farklı ziyarette tükettiğimiz miktarın bir porsiyonu geçmemesine özen göstermeliyiz.

5-TENCERE VE FIRIN YEMEKLERİNİ TERCİH EDİN

5-TENCERE VE FIRIN YEMEKLERİNİ TERCİH EDİN

İkramlarda yenilen et ve tatlılar düzensiz beslenmeye veya öğün atlamaya sebep olmamalıdır. Günlük 3 ana öğünümüzü aksatmamalıyız. Pişirme usulümüz de sebze ve etlerin kendi suyu ve az miktarda yağ kullanılarak yapılan tencere yemekleri veya fırın yemekleri şeklinde olmalı. Kızartma ve ızgaraları tercih etmemeliyiz. 

6-GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK GIDALAR TÜKETİN

6-GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK GIDALAR TÜKETİN

Glisemik indeks; karbonhidratların kan şekeri üzerinde yarattığı etkidir. Daha hızlı kana karışıp kan şekerini yükselten karbonhidratların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi ne kadar düşük olursa, o kadar uzun sürede tüketilen besin kana karışıp kandaki şeker oranını çok daha seviyeli bir şekilde yükseltir. Sindirim sistemimizi de çok yormazlar. Bu nedenle de glisemik indeksi düşük olan baklagiller, bulgur, şehriye, sebzeler, süt ve yoğurt gibi besinlere ana öğünlerimizde sıkça yer vermeliyiz. 

7-ZİYARETLERE YÜRÜYEREK GİDİN

7-ZİYARETLERE YÜRÜYEREK GİDİN

Her bir ziyaretimizi mümkün olduğunca uzun tutmalı, ikramları yavaş ve ölçülü yemeliyiz. Aldığımız kalorilerin hiç olmazsa bir kısmını tüketmek için mümkün olduğunca yürüyerek gitmeyi tercih etmeliyiz. Bu küçük yürüme egzersizi aynı zamanda bağırsak sistemimizi de düzene sokar ve sindirimimizi kolaylaştırır.

8-YEMEK SONRASI ERKENDEN YATMAYIN

8-YEMEK SONRASI ERKENDEN YATMAYIN

Gün boyu ziyaretlerde bulunup yorulduğumuzda, eve dönüşte yemeği takiben hemen yatmak ihtiyacı içerisinde olabiliriz. Bu nedenle akşam yemeğini takiben 2-2.5 saat içerisinde yatmamalı, gerekirse rahat bir koltukta biraz zaman geçirmeliyiz. Aksi halde gece reflüleri de kaçınılmaz olacaktır. 

9-HAZIMSIZLIĞI KALP HASTALIĞI İLE KARIŞTIRMAYIN

9-HAZIMSIZLIĞI KALP HASTALIĞI İLE KARIŞTIRMAYIN

Hızlı yenilen ve ağır bir öğün sonrası besinlerin midede öğütülmesi zorlaşır ve mide boşalması da yavaşlar. Bu durumda göğsün hemen arkasında dolgunluk ve baskı hissi, sıkışma ağrı veya spazm ile sonuçlanabilir ve kalp krizi ile sanılarak acil poliklinik başvurularına sebep olabilir. Oysaki hazımsızlıktan kaynaklanan yakınmalarınız biraz yürüyüşle sağlanacak hafif egzersizle gerileyecekken kalp kaynaklı bir ağrı eforla artacaktır. Bu nedenle hemen panik olmayın.

10-MİDE ŞİKAYETLERİNİZİ ÖNEMSEYİN

10-MİDE ŞİKAYETLERİNİZİ ÖNEMSEYİN

Daha önceden olmayan ve yeni başlayıp devam eden tüm mide şikâyetlerinizi önemseyiniz ve devamı halinde mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurun. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda diş çürüğünün 4 nedeni: Diş çürüğü nasıl geçer? Tedavisi nedir?