Kurban etinin yanında sebze yiyin

Kurban etinin yanında sebze yiyin

Medical Park İzmir Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, Kurban Bayramı’nda et tüketiminin arttığını hatırlatarak sağlık açısından etin sebze ile yenmesi gerektiğini söyledi

12 Eylül 2016, Pazartesi 13:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kurban Bayramı’nda aşırı et tüketiminin sağlık sorunlarına neden olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Vedat Göral, "Kurban eti doymuş yağ ve yüksek kolesterol içerir. Özellikle hipertansiyonu bulunanlar, kan şekeri yüksek seyreden şeker hastaları, trigliserit değerleri yüksek şişman hastalar, koroner kalp damar sorunu ve baypaslı kalp hastaları, reflü hastaları, karaciğer yağlanması olan hastalar, ileri düzeydeki kişiler risk altındadır. Kurban etleri sert olduğu için sindirimleri de zordur. O nedenle dengeli ve sağlıklı bir beslenme için etin yanında bol sebze tüketmeliyiz" diye konuştu.
 
'HAREKETSİZ KALMAYIN'

Kurban Bayramı’nda etlerin ızgara ya da haşlama şeklinde tüketilmesini öneren Prof. Dr. Göral, "Kurban etini sebze ile tüketimi daha yararlı olup özellikle kavurma ve kızartmadan uzak durulmalıdır. Kurban Bayramı’nda hareketsiz kalınmamalı, günde en az yarım saat tempolu yürüyüş yapılabilir. Etler ızgarada pişirilirken etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalı. Bunun yanında günlük su tüketimine de dikkat etmeliyiz ve en az 2 ile 2,5 litre su tüketilmeli, tatlı ve şeker tüketimine de dikkat edilmelidir" dedi.

'GEBELER İKİ PORSİYONU GEÇMEMELİ'

Prof. Dr. Vedat Göral, "Bayramda hamilelerin günde iki porsiyondan fazla et yememeleri önerilmemektedir. Hamilelerin fazla et tüketmesi halinde hazım problemi olabilir. Bu da bazen hamilelik sürecine zarar verebilir" ifadelerini kullandı.

'SODA İÇİN

Vücudun belli bir yeme düzeninin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Göral, "Mide yıl boyu aynı besin gruplarına alışır. Ancak bir anda yağ ve protein açısından zengin bir yükleme yapılıyor. Midede hazım problemleri oluyor ve rahatsızlık veriyor. Yemeğin fazla yenmesi durumunda bir adet soda içilmesini öneriyoruz. Ancak fazla soda tüketmek mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor" diye konuştu.

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İftarda ve sahurda propolis tüketin çağrısı