Küresel çelik talebi bu yıl yüzde 1,8 artacak

Dünya Çelik Birliği olumlu küresel ekonomik momentumdan dolayı global çelik talebinde bu yıl yüzde 1,8 ve gelecek yıl için de yüzde 0,7 artış bekliyor

17 Nisan 2018, Salı 17:20
A A
Dünya Çelik Birliği (WorldSteel) küresel ekonomideki  belirgin olumlu momentumundan dolayı küresel çelik talebinde bu yıl yüzde 1,8 ve  gelecek yıl için de yüzde 0,7 artış beklediklerini bildirdi. 
 
Küresel çelik üretiminin yüzde 85'ini temsil eden Dünya Çelik Birliği  (WorldSteel) nisan ayına ilişkin küresel çelik talebi kısa vadeli görünüm raporu  yayınlandı.
 
Buna göre, küresel çelik talebi bu yıl 1 milyar 616 milyon tona  yükselecek. Birlik, gelecek yıl da talebin yüzde 0,7 artarak 1 milyar 626 milyon  ton olmasını bekliyor.
 
Birliğin raporunda yüksek güvenin, güçlü yatırımların ve emtia  fiyatlarındaki toparlanmanın, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde bu  yıl küresel olarak çelik talebine olumlu etki yaptığı belirtilerek, gelecek yıl  düşük artışın da Çin ekonomisinde yavaşlama ve yüksek faiz oranlarına bağlı  olarak yatırımların hızının azalmasından kaynaklanacağı ifade edildi.
 
Çin'in çelik talebinin bu yıl geçen yılla aynı seviyede kalması ve  2019'da yüzde 2 azalması beklendiği raporda ifade edildi.
 
Birlik, gelişmiş ülkelerde çelik talebinin de bu yıl yüzde 1,8 artması  ve gelecek yılın bunun yüzde 1,1'de kalacağı tahmininde bulundu. Çin hariç  gelişmekte olan ekonomilerin çelik talebinin ise bu yıl yüzde 4,9 ve gelecek yıl  yüzde 4,5 büyümesi bekleniyor.
 
Türkiye'nin çelik talebinin geçen yıl hükümetin destekleyici önlemleri  ile güçlü seyrettiği belirtilerek,  ülkede çelik talebinin 2018-2019'da istikrarlı bir büyüme göstermesi beklendiği ifade edildi.   

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.