Küresel ısınma nedir? Nasıl önüne geçilir?

Orman yangınlarının sebepleri arasında gösterilen küresel ısınma ya da iklim değişikliği nedir? Küresel ısınmanın nedeni ne? Küresel ısınmanın önüne nasıl geçilir? Uğur Alkapar yazdı...

07 Ağustos 2021, Cumartesi 12:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Orman yangınlarının sebepleri arasında gösterilen küresel ısınma ya da iklim değişikliği, modern dünyanın bugüne dek karşılaştığı en büyük sorun. İklim değişikliği bu ivmeyle devam ederse orman yangınları gezegenin birçok probleminden sadece biri olacak.

Türkiye’nin 1981 - 2010 yılları arasında ilkbahar ortalama sıcaklıkları 12 dereceyken, 2021 yılı ortalama sıcaklığı 13.2 dereceye ulaşmış.

Küresel düzeyde toprak ve okyanus sıcaklıkları ortalaması 1880’den beri 0.85 derece artış göstermiş. Artan sıcaklık, yüzde 1’lere düşen nem oranı orman yangınları için ortam hazırlıyor. İş sadece pet ya da cam bir şişenin oraya atılmış olmasına kalıyor.

ÇOCUĞA ANLATIR GİBİ

ÇOCUĞA ANLATIR GİBİ

Peki dünya neden ısınıyor? En basit haliyle anlatabilmek için National Geographic’in çocuklara hazırladığı bilgilerden kısa bir derleme yaptım.

1. FOSİL YAKITLAR:

1. FOSİL YAKITLAR:

Dünya güneşten gelen ısının büyük bölümünü geri yansıtır. Böylece aşırı ısınmaz. Ancak petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar yakıldığında ortaya çıkardıkları gazlar bir tabaka oluşturur. Bu tabaka battaniye etkisi yaparak ısıyı dünyada hapseder. Sıcaklık artar.


2. BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK

2. BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK

İster inanın ister inanmayın, ineklerin küresel ısınmadaki payı büyük. İnekler yemek sonrası vücutlarından, sera etkili gazlardan olan metan salgılar. Komik gelebilir ama yeryüzünde 1.5 milyar inek var! Çıkan gazın miktarını buna göre hesap edin.


3. ORMANLARIN AZALMASI

3. ORMANLARIN AZALMASI

Ormanlar diğer bir sera gazı olan karbondioksiti emer. Ancak ağaçlar kereste, palm yağı üretimi, çiftçilik, yol ve ineklere mera alanı açmak için kesiliyor.


NELER OLACAK?

NELER OLACAK?

Buzullar eriyecek. Denizler yükselecek. Kıyıları su basacak. Mevsimler değişecek. Tarım üretimi darbe alacak. Hayvanların nesli tükenecek. Sıcaklık yükseldikçe orman yangınları devam edecek.

NE YAPMALI?

NE YAPMALI?

Küresel boyutta alınması gereken en büyük önlem sera gazlarının salınımını azaltmak ve ormanları çoğaltmaktan geçiyor. Bunun için de ülkelerin ortak anlaşmalar yapıp sanayinin dünyayla barışık hale getirilmesi için çaba göstermesi gerekiyor.

Bireysel bazda ise benzin ya da mazot kullanan araçların kullanımını ve et yemeyi azaltarak başlayabilirsiniz. Dünyada inek sayısı ne kadar azalırsa ormanlar o derece artacak. Ayrıca enerji üretimi sürecinde de sera gazı salgılandığından mümkün olduğunda kullandığınız elektriği de azaltmalısınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaptıklarıyla hatırlayacağız: Haftanın özeti