Kurşunu 'leke' sandılar

Doktorlar, serseri kurşunla yaralanan küçük kızın akciğerindeki mermiyi 'röntgen lekesi' sanmış!

16 Ekim 2009, Cuma 09:06
A A

Bursa'nın İnegöl ilçesinde göğsüne saplanan serseri kurşunla yaralanan astım hastası ve zihinsel engelli 8 yaşındaki Sümeyye Yarış’a İnegöl Devlet Hastanesi'nde düşme sonucu yaralama tanısı konuldu. Doktorların akciğerindeki kurşunu röntgen lekesi olarak değerlendirdiği Sümeyye ile ilgili gerçek, ailesi tarafından götürüldüğü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde belli oldu. İnegöl Devlet Hastanesi başhekimliğinden olayın incelendiği belirtilirken, jandarma da küçük kızın yaralanmasına neden zanlının yakalanması için soruşturma başlattı.

BİRDEN YIĞILDI
Süleymaniye Mahallesi'nde oturan Yarış Ailesi'nin kızları Sümeyye geçtiğimiz pazar günü Akhisar semt pazarında tezgah açan babasının yanında bisiklete binerken birden yere yığıldı. Astım hastası olan zihinsel engelli Sümeyye Yarış, aynı gün İnegöl Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’ne kaldırıldı. Sırtında bulunan küçük yara, ‘düşme sonucu’ olduğu gerekçesiyle hemşire tarafından dikilen Sümeyye’ye bir de akciğer filmi çekildi. İddiaya göre, filmde görülen lekeyi, röntgenin lekesine bağlayan doktorlar Sümeyye Yarış'ı taburcu etti.

GECE KIVRANDI, YİNE HASTANELİK OLDU
Aynı gece acı içinde kıvranan Sümeyye Yarış'ı tekrar götürüldüğü İnegöl Devlet Hastanesi’nde kendisine ağrı kesici iğne yapılap bir kez daha evine gönderildi. Kızını bir gün sonra bu kez Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdüğünü belirten Mehmet Yağcı, “Burada Astım Hastalığı konusunda uzman olan Prof. Dr. Naci Sapan’a muayene ettirdim. Prof. Dr. Sapan, çektirdiği filmde kızımın akciğerinde görülenin leke değil kurşun çekirdeği olduğunu, sırtındaki yaranın ise kurşunun giriş izi olduğunu tespit etti. Ayrıca kızımın birde kaburgası kırılmıştı. Rastgele atılan bir kurşun kızımın sırtına saplanmış olabilir. İşin bir diğer acı tarafı ise İnegöl Devlet Hastanesi’ndeki doktorların bunun farkında olmaması.  Hastane hakkında dava açacağım” dedi.

AMELİYATLA ALINACAK
Mehmet Yağcı, evine gönderilen kızının astım hastası olması nedeniyle gerekli tahlillerinin yapılmasının ardından vücudundaki mermi çekirdeğinin önümüzdeki hafta ameliyat ile alınacağını söyledi. 

Bu arada İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Nizamettin Demirci’nin iddiayı incelediklerini görevini ihmal eden personel bulunursa bunlar hakkında idari işlem yapacağını söyledi.

Hakan ÜZER/İNEGÖL (Bursa), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.