Kuru cilt bu yiyeceklerle nemlenecek! Cilt tipine göre beslenme önerileri

Sağlıklı, problemsiz ve genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız, öncelikli olarak hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Cilt tipinizi öğrendikten sonra, cildinize göre beslenmeniz sağlıklı bir cildin anahtarı olabilir. Vazgeçilmez kuralınız ise şekerli ve yağlı gıdalar tüketmeyi derhal bırakmak olmalı! Gelin şimdi cilt tipine göre nasıl beslenmemiz gerekiyor öğrenelim.

09 Kasım 2021, Salı 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CİLDİN GENEL GÖRÜNÜMÜ BESLENMEYLE ALAKALI

CİLDİN GENEL GÖRÜNÜMÜ BESLENMEYLE ALAKALI

Sabah gazetesine yazan Doç. Dr. Halit Yerebakan, sağlıklı bir cilt için öncelikle cilt tipinizin ne olduğunu bilmeniz gerektiğini ifade ediyor.

Cilt bakımının dışarıdan müdahale ile yapıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında dışarıdan görünenlerin birçoğu içeride olup bitenle alakalı. Beslenme de bunun bir parçası. Beslenme vücuttaki hormon seviyelerini etkiler ve hormonlar da vücutta meydana gelen doğal süreçleri belirler. Sonuç olarak, cildin genel sağlığı ve görünümünün kaçınılmaz olarak beslenmeyle ilişkili olduğu ortaya çıkıyor.

CİLDİNİZİ TEST EDİN

CİLDİNİZİ TEST EDİN

Cilt için yararlı ve zararlı yiyecekler var. Genellemeyi bir kenara bırakacak olursak, kişisel olarak kendiniz için yararlı yiyecekleri cilt tipinize göre seçebilirsiniz. Farklı cilt tiplerine farklı bakım ürünleri uygulandığı gibi, yiyecekleri de cilt tipinize göre tüketebilirsiniz.

Ne yiyeceğinize karar vermeden önce hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bunu belirlemek için de yapmanız gereken şu; cildinizi temizleyin ve herhangi bir ürün kullanmayın. Birkaç saat sonra cildiniz kendini belli edecek. Bu süreç sonunda;

Cildiniz parlıyorsa yağlı,

Pul pul olmuş, kırmızı veya tahriş olmuş gibi görünüyorsa kuru,

Bazı bölgeler parlarken bazı bölgeler kırmızı tahriş olmuş görünüyorsa da karma bir cildiniz var demektir.

KURU CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

KURU CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

Kuru bir cilt tipiniz varsa öncelikle daha çok su tüketmelisiniz. Avokado, zeytinyağı ve somon gibi yiyeceklerde bulunan yağ asitleri, cildin nemini korumasını sağlar. Kuru yiyecekleri azaltmak da işe yarayabilir ancak cilt kuruluğunun tek nedeni vücudun susuz kalması değil elbette.

A ve C vitaminlerinin eksikliği de kuru cilde neden olabilir. Ispanak, brokoli ve tatlı patates gibi sebzelerle de bu açığı tamamlayabilirsiniz.

YAĞLI CİLDİNİZ VARSA NASIL BESLENMELİSİNİZ?

YAĞLI CİLDİNİZ VARSA NASIL BESLENMELİSİNİZ?

Yağlı bir cilt tipiniz varsa, beslenmenizden yağları çıkarmak mantıklı gibi görünebilir. Ancak bu en iyi yol değil. Avokado, zeytin, balık ve keten tohumu gibi yiyeceklerde bulunan anti-inflamatuar yağları azaltmak ise daha iyi bir seçenek.

Elbette patates kızartması gibi yağlı ve işlenmiş gıdalarla şekerli yiyecek içecek tüketimini bırakmak da oldukça etkili bir yöntem.

KARMA CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

KARMA CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

Karma cilt tipine sahip olanlar, her iki cilt tipine uygun olan yiyecekleri birleştirebilir. Ancak karma cilt tipine sahip olanların karbonhidrat dengesine dikkat etmeleri gerekiyor.

Karbonhidratlar, iltihaplanmaya neden olabileceğinden karma ciltlerin hassas dengesini bozabilir. Karbonhidratlar arasından kahverengi pirinç veya kinoa gibi, protein açısından yüksek ve düşük glisemik endeksi olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

AKNEYE MEYİLLİ CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

AKNEYE MEYİLLİ CİLDİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

Akneye meyilli bir cildiniz varsa bu yağlı bir cilde sahip olduğunuz anlamına geliyor. Ancak akneye meyilli cilt tipi için farklı bir beslenme planı var. Öncelikle farklı meyveler yoluyla bol miktarda C vitamini alın.

Araştırmalar akne şikayeti olan kişilerde çinko eksikliği olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle çinko bakımından zengin kabuklu deniz ürünleri, tavuk gibi yağsız hayvansal proteinler, tahıllar ve kabak çekirdeği gibi besinler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyecekleri kesin.

BU TÜYOLAR CİLDİNİZE İYİ GELECEK

BU TÜYOLAR CİLDİNİZE İYİ GELECEK

Bronzlaşmış gibi parlayan bir cilt için likopen: Domates, papaya, kırmızı biber, bitter çikolata.

Cildin genç ve diri görünmesi için kolajen: Balık, yağsız et, yumurta gibi kolajen kaynakları ve vücudun kolajeni emmesine yardımcı olacak C vitamini içeren besinler.

Cildin dolgun kalması ve kasları desteklemesi için yağ ve proteine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Cilt sağlığınız için öncelikli olarak yeterli beslenin ve bol su için.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lavanta yağının cilt için kanıtlanmış 8 faydası