Kuru yemiş fiyatları yüzde 30 zamlandı

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, "Kuru yemişlerin genelinde yüzde 30'luk bir fiyat artışı söz konusu" dedi

26 Eylül 2018, Çarşamba 15:45 Son Güncelleme:
A A
Kuru yemiş fiyatları yüzde 30 zamlandı

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin kuru yemiş sektörünü de etkilediğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerin hasat sezonuna denk geldiğini belirten Hüsamettin Karaman, “Hasat zamanı aynı zamanda bizim de alımları gerçekleştirdiğimiz bir dönem. Finans limitlerimizin tam kullanılmaması nedeniyle birçok sanayi kuruluşumuz ürünleri almada zorlanıyor. Bu çiftçiye de yansıyor, alım düştüğü için ürün tarlada kalıyor” diye konuştu. 

'EN BÜYÜK SIKINTI AY ÇEKİRDEĞİNDE'

Hüsamettin Karaman, en büyük sıkıntının ay çekirdeğinde oluştuğunu kaydederek Çin’den ithal edilen ay çekirdeğinin yerli üretimi olumsuz etkilediğini ifade etti. İthal ceviz ve badem fiyatlarının artan kur oranlarından etkilendiğini anlatan Hüsamettin Karaman, bu kapsamda söz konusu ürünlerin fiyatlarında artış yaşandığını söyledi.

Hüsamettin Karaman, kuru yemişte genel bir artışın söz konusu olduğunu dile getirerek “Kuruyemişlerin genelinde yüzde 30’luk bir fiyat artışı söz konusu” diye konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.