Kurutulmuş domatesler Manisa'dan

Kurutulmuş domatesler Manisa'dan

Kurutulmuş domatesler Manisa'dan

29 Temmuz 2021, Perşembe 06:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MANİSA'nın Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinde hasat edildikten sonra, yere serilerek kurutulan domatesler, İngiltere ve ABD başta olmak üzere, İtalya, Almanya ve Rusya'ya ihraç ediliyor. Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, talebin her yıl artarak devam ettiğini, geçen yıl 13 bin 714 tonluk bir ihracat yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de sanayi tipi domates üretiminde 2'nci sırada bulunan ve kurutulmuş domatesin önemli merkezlerinden biri olan Manisa'nın Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinde hasat edilen domatesler, kurutulmak için serilmeye başlandı. Sabahın erken saatlerinde tarlaya gelen işçiler, gün batımına kadar hummalı bir şekilde çalışıyor. Hasat edilen domatesler, sergi alanlarına getirilerek, kesildikten sonra güneşe seriliyor. Tuzlandıktan sonra 1 hafta boyunca kurumaya bırakılan domatesler, tesislerde işlendikten sonra ihraç ediliyor. 10 kilogram domatesten 1 kilogram elde edilen kuru domates, ihracatçı firmalara kilosu 13 liradan, yurtdışında ise 3 Euro'dan satılıyor. Her yıl talebin arttığı kurutulmuş domatesler, İngiltere ve ABD başta olmak üzere, İtalya, Almanya ve Rusya'ya ihraç ediliyor.

Saruhanlı ilçesi Kayışlar Mahallesi'nde 500 dönümlük alanda kuru domates işi yapan çiftçi Baki Ulu, bu yıl iklim koşulları ve domateste yaşanan hastalıktan dolayı verimin düştüğünü söyledi. Ulu, "Yaklaşık 20 yıldan beridir kuru domates işiyle uğraşıyorum. Kendi ektiğimiz ürünü kendimiz hasat ederek, ihracatçı firmaya satıyoruz. Bu sene dayanıklı cins ekmemize hastalıktan ve iklim koşullarının aşırı sıcak olmasından dolayı verim düştü.  Domatesi kestikten sonra bir hafta bu şekilde kalıyor. Verim iyi olursa yüzümüzü güldürüyor. Verimin iyi olması bize, işçiye ve ihracatçı firmaya olumlu anlamda yansıyor. Ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlamış oluyoruz" diye konuştu.

16 LİRA FİYAT BEKLENTİSİ

İklim koşulları ve domates hastalığından dolayı zarar gören çiftçinin kilosunu 16 liradan aşağıya satması halinde zarar edeceğini kaydeden Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, "İlçemizde şu an da 12 bin dekar alanda domates ekimi yapılmakta. Bunun 8 bin dekar alanında kurutmalık olarak yapılmaktadır. Diğer kalan kısmı da salçalığa gönderilmektedir. Ülke ekonomisine büyük bir katkısı olan bir ürün. Çünkü kurutmalık domates direk ihraç ediliyor. Geçen yıl 13 liradan sattığımız domatesi, bu yıl 16 lira bir fiyat bekletişi içerisindeyiz. Çünkü girdi maliyetleri çok arttı. Buna ek olarak bu yıl yaşanan doğa olaylarından ve domatesteki hastalıktan dolayı rekoltede büyük bir kayıp var. Çiftçimizin yüzünün gülebilmesi için en az bu rakamların 16 liradan aşağıya olmaması lazım" diye konuştu.

TALEP ARTARAK DEVAM EDİYOR

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, geçen yıl yapılan ihracat rakamını açıkladı. Öztürk, "Manisa önemli bir tarım merkezi ve tarımın başkenti. Bu önemli başlıklardan birisi de kurutulmuş domates. Manisa sanayi tipi domates üretiminde Türkiye'de 2'nci sırada. Kurutmalık domates ihracata yönelik yapılan ve Rusya'dan, Almanya'ya, İtalya'dan, İngiltere ve ABD'ye kadar farklı farklı ülkelere ihracata konu olan bir ürün. Manisa'da hem bunu sahada çiftçisiyle üreten, aynı zamanda tesislerde işleyerek daha katma değerli ürünlere dönüştüren bir şehir. Geçen yıl 798 adet bitki sağlık sertifikasına eş olarak 13 bin 714 tonluk bir ihracat yapılmış durumda. Dolayısıyla bu tamamen ihracata yönelik üretilen bir ürün. Ülkemize döviz girdisi olarak da önemli bir katkı sağlamaktadır. Her yıl talep artarak devam etmektedir" diye konuştu.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)-

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Manisa FK gençleri kiraladı