Kuşluk namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?

İslamiyet inancının temelini oluşturan bazı ilkeler vardır. İnsanın hem bu dünyada hem de ahirette mutluluğunu ve kurtuluşunu hedefleyen bir din olan Müslümanlık dininin yüce ve kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'dir. Allah'u Teala, insanoğluna her şeyi bu yegane rehber olan Kuran'da aslında bildirmiştir. Kur'an-ı Kerim'e göre İslam'ın beş şartından biri namaz kılmaktır. Ancak günde beş vakit farz olan namazlar dışında başka namazlar da vardır. Bunlara nafile namazlar adı verilir. Nafile namazlardan biri de kuşluk namazıdır. Peki kuşluk namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur? İşte yanıtları...

22 Kasım 2021, Pazartesi 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İslam'ın beş şartı olarak bilinen ve bunlardan birisi olan "namaz" ibadetinin İslam ibadetleri içinde çok güzide bir yeri bulunmaktadır. İslamiyet'in sevgili Peygamberi Hz. Muhammed, namaz için sevgi dolu bir ifade ile "gözümün nuru namaz" demiştir. Günde beş vakit olmak üzere kılınması farz olan namazın dışında başka namazlar da bulunmaktadır. Bu namazlara nafile namazı nedir. Nafile namazlarından birisi de "kuşluk namazı"dır.

İslam'da nafile namazlarının önemi nedir?

İslam'da nafile namazlarının önemi nedir?

Namaz sözcüğü Farsça kökenli bir kelime olup dilimize yerleşmiştir. Namaz sözcüğünün anlamı "dua etmek, ibadet etmek, kulluk" tur. Müslüman, Rabbine namaz ile yakınlaşır ve yaklaşır. Namaz ibadetinin önemi ve kıymetini izaha kelimeler yetmez. Nitekim İslam literatüründe namaz konusunda ciltler dolusu eserler ortaya konmuştur.

Namaz ibadeti, kul ile Allah arasında belki de en güzel bir bağ tesis eden ibadettir. İnsan, ancak Rabbine sığınır, ancak O'ndan yardım diler. Yalvarışı da yakarışı da şükrü ve imdat çağrısı da hep Rabbinedir.

Müslüman'ın her gün, değişik vakitlerde yerine getirmekle yükümlü olduğu namaz ibadeti vardır. Bu farz namazlar; sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır. Fakat gerçek manada "kul" olmanın bilincine varmış bir Müslüman kendini her fırsatta Allah'u Teala'nın huzuruna çıkmaktan alıkoyamaz.

Sevgili Peygamber Hz. Muhammed geceler boyunca nafile namaz kılar ve ayakları şişerdi. Hz. Ayşe validemiz "Ya Resulullah, senin ne günahın olabilir ki... bu kadar çok nafile namaz kılmaktasın..." diye sorduğunda Nebi kendisine şu muhteşem cevabı vermiştir: "Ya Ayşe... şükür de mi etmeyeyim..."

Gerçekten de şuurlu ve kalbi Allah sevgisi ile dolu bir kul, her fırsatta Rabbi'nin huzuruna varmak ister. Bu nedenle de nafile namazlara yönelir.

Kuşluk namazı ne zaman ve nasıl kılınır?

Kuşluk namazı ne zaman ve nasıl kılınır?

Farz namazının dışında var olan nafile namazlardan birisi de "kuşluk namazıdır". Halk arasında, "duha namazı" ya da "işrak namazı" olarak bilinen kuşluk namazının vakti ise günün doğuşu ile birlikte kerahat vaktine kadar geçen zaman dilimidir.

Kuşluk namazı ne zaman kılınır?

  • Kuşluk namazının kılınacağı vaktin tespiti şöyledir: Güneş doğduktan sonra yaklaşık 40 dakika kadar sonra kuşluk namazı vakti girmektedir. Bu vakitte kuşluk namazı kılınır.
  • Kuşluk namazının vakti kerahat vakti sona erer. Kerahat vakti ise şöyle tespit edilir: Güneş doğup yaklaşık bir mızrak boyu yükseldiği an, kerahat vakti girmiş olur.

Kuşluk namazı nasıl kılınır?

Kuşluk namazı ise şu şekilde kılınır:

  • Kişi önce abdest alır ve sonra kuşluk namazını kılmak üzere niyet ederek namaza durur.
  • Bu niyet şu biçimdedir: "Niyet ettim Allah rızası için kuşluk namazını kılmaya."
  • Bundan sonra "Besmele" çekilerek tekbir getirilir.
  • Daha sonra erkekler ellerini göbek hizasında kadınlar ise göğüs hizasında birleştirerek namaza başlarlar.

Kuşluk namazı kaç rekattır?

Kuşluk namazı kaç rekattır?

Nafile namazlardan olan "kuşluk namazı" Peygamber Efendimizin (sav) yaşadığı dönemde sahabeler tarafından da çokça kılınmış bir namazdır. İslam alimleri de kuşluk namazını tavsiye etmektedirler. Kuşluk namazı hakkında çok sayıda hadise bulunmaktadır.

Kuşluk namazını kılmak isteyen kişi vaktinde kalkar ve abdest aldıktan sonra namaza durur. Kuşluk namazı kılmaya niyet ettikten sonra tekbir getirerek namaza başlar. Kuşluk namazı 2 rekatlık bir namazdır. Kuşluk namazı 2 rekat olarak kılınır. 

Kuşluk namazında hangi sureler ve dualar okunur?

Kuşluk namazında hangi sureler ve dualar okunur?

İki rekatlık bir namaz olan kuşluk namazında tıpkı diğer farz namazlarında olduğu gibi kısa sureler okunur.

Bunlar

  • Fatiha Suresi
  • Kevser Suresi
  • İhlas Suresi

gibi surelerdir.

Dua konusunda ise bir sınırlama yoktur. Her türlü dua, istenildiği kadar okunabilir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstihare namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?