'Kusursuz' elmasa 21 milyon dolar

'Kusursuz' elmasa 21 milyon dolar

Dünyanın en meşhur elmaslarından biri, Cenevre'de yapılan müzayedede 21 milyon dolara satıldı

14 Kasım 2012, Çarşamba 10:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

'Kusursuz' diye tanımlanan 76 karatlık Arşidük Joseph Elması, İsviçre'nin Cenevre kentindeki Christie's Müzayede Evi'nde yapılan açık arttırma sonunda, ismi açıklanmayan bir alıcıya satıldı.

Açık arttırmadan önce, Hindistan'daki Golconda elmas madenlerinden çıkartılan elmasın yaklaşık 15 milyon dolara satılacağı düşünülüyordu. Arşidük Joseph elması son olarak açık arttırmaya çıktığı 1993'te 6.5 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Christie's'in Uluslararası Mücevherat Bölümü Başkanı Francois Curiel, "Bir Golconda elması için dünya rekoru. Renksiz bir elmasa verilen karat başına fiyat anlamında da bir dünya rekoru" dedi.

Uzman Jean Marc Lunel; Arşidük Joseph elmasının, form, renk ve berraklık anlamında bir elmasta bulunabilecek en yüksek kaliteye ship olduğunu söyledi.
Elmas; mücevheri, 1933'te bir banka kasasına koyduğu belirtilen Avusturya-Macaristan prensi Arşidük Joseph'in adını taşıyor. Daha sonra Avrupalı bir bankacıya satılan elmas, İkinci Dünya Savaşı boyunca Fransa'daki bir kasada kaldı. Daha sonra 1961'de yeniden ortaya çıktı ve Kasım 1993'te ikinci kez açık artırmaya çıktı.

BBC Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İki dağ arasında sallarla yolculuk yapılan Kisecik Kanyonu doğal güzelliğiyle cezbediyor