Kut-ül Amare'yi anlatan filmin çekimlerinde sona gelindi

Yaklaşık 2 buçuk yıldır projesi devam eden "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel film, 2019 yılı içerisinde vizyona girecek.

26 Eylül 2018, Çarşamba 14:03
A A

Yönetmen Koray Demir, "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesele ilişkin, "Sadece ordunun değil, halk gücünün de birleşerek işgalci bir güce karşı direndiği ve boyun eğmediği, bu sayede de 200 yıldır yenilgi yüzü görmemiş dünyadaki en büyük güce diz çöktürüldüğü anı anlatan bir film yapmak istedik." dedi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesi olan "Kut-ül Amare"yi anlatan filmin çekimleri 7 ülkede gerçekleştirildi.  

Hazırlık süreciyle birlikte yaklaşık 2 buçuk yıl süren "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel filmin çekimlerinde sona gelindi.

Kut’ül Amare’nin Doğu ve Batı arasındaki bir savaş olduğunu aktaran Demir, "1. Dünya Savaşı’ndaki diğer cephelerden farklı olarak, Kut-ül Amare’de orduyla halk topyekun bir şekilde direnç göstermiş ve dünyadaki en büyük gücü alt etmiş. Bu yüzden sembol olan bu zaferi izleyicilerle buluşturmak istedim." diye konuştu.

Demir, kuşatmayı tüm yönleriyle ele almayı amaçladıklarını dile getirerek, "Bizim bakış açımız projede, Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve Arnavutların bir amaç uğruna birleşmesi. Sadece ordunun değil, halk gücünün de birleşerek işgalci bir güce karşı direndiği ve boyun eğmediği, bu sayede de 200 yıldır yenilgi yüzü görmemiş dünyadaki en büyük güce diz çöktürüldüğü anı anlatan bir film yapmak istedik. Temel amacımız buydu." ifadelerini kullandı.

Koray Demir, Kut-ül Amare’de Türk ordusuna destek veren Arap aşiret liderlerinin torunlarının yanı sıra İngiliz ve ABD’li bilim insanları ve tarihçilerle de röportajlar yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"O dönemki Türk komutanların bugün yaşayan torunlarıyla oturup onların hafızalarını yokladık ve savaşın anatomisini çıkarmaya çalıştık. Ne hazindir ki 200 yıl yenilmemiş bir dünya gücünü yeniyorsunuz ve birkaç ay sonra bu zafer hiçbir anlam taşımıyor. Çünkü sadece cepheyi değil, bütün Arap topraklarını ve savaşı kaybediyorsunuz. Bunun nedenlerini de anlamaya gayret ettik."

Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Suudi Arabistan ve Irak’ta gerçekleştirilen çekimlere de değinen Demir, "Bizim çekim yaptığımız dönemde Irak, dünyada medya mensupları için en tehlikeli görünen 2 yerden biriydi" dedi.

"Belgesel objektif olsun ve herkes kendini anlatsın diye düşündük. Yani İngiliz, Türk, Arap ve Kürt kendisini kendisi anlatsın istedik. Çünkü bahsettiğimiz Kut (bölgesi) gerçekten çok özel bir yer. Osmanlı coğrafyasında olan bu toprak parçası, Arapların, Kürtlerin, Şiilerin ve Sünnilerin bir arada yaşadığı bir yer. O yüzden de bu noktalara dikkat etmeye çalıştık."    

"Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" belgesel filminin festivallerin ardından 2019’da vizyona girmesi planlanıyor. AA

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.