Kut-ül Amare'yi anlatan filmin çekimlerinde sona gelindi

Yaklaşık 2 buçuk yıldır projesi devam eden "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel film, 2019 yılı içerisinde vizyona girecek.

26 Eylül 2018, Çarşamba 14:03 Son Güncelleme:
A A

Yönetmen Koray Demir, "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesele ilişkin, "Sadece ordunun değil, halk gücünün de birleşerek işgalci bir güce karşı direndiği ve boyun eğmediği, bu sayede de 200 yıldır yenilgi yüzü görmemiş dünyadaki en büyük güce diz çöktürüldüğü anı anlatan bir film yapmak istedik." dedi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesi olan "Kut-ül Amare"yi anlatan filmin çekimleri 7 ülkede gerçekleştirildi.  

Hazırlık süreciyle birlikte yaklaşık 2 buçuk yıl süren "Kut’ül Amare Masaldan Gerçeğe" adlı belgesel filmin çekimlerinde sona gelindi.

"O dönemki Türk komutanların bugün yaşayan torunlarıyla oturup onların hafızalarını yokladık ve savaşın anatomisini çıkarmaya çalıştık. Ne hazindir ki 200 yıl yenilmemiş bir dünya gücünü yeniyorsunuz ve birkaç ay sonra bu zafer hiçbir anlam taşımıyor. Çünkü sadece cepheyi değil, bütün Arap topraklarını ve savaşı kaybediyorsunuz. Bunun nedenlerini de anlamaya gayret ettik."

Mısır, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Suudi Arabistan ve Irak’ta gerçekleştirilen çekimlere de değinen Demir, "Bizim çekim yaptığımız dönemde Irak, dünyada medya mensupları için en tehlikeli görünen 2 yerden biriydi" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Doğa tutkunları lav yolunda yürüyor