Önceki Fotolar

Kutu içecekler hakkında bilinmeyenler

Şekerli ve tatlandırıcılı olan içeceklerin sağlığımıza olan etkilerini çoğumuz artık biliyoruz. Ancak detaylı bilgi sahibi olan kişi sayısı oldukça az. Asitli ve pakete giren bu içeceklerin alkollü içeceklerden farklı olmadığı söyleniyor. Peki, bu bilgiler ne kadar doğru? Aklınızda kalan tüm soru işaretlerini gidermek için uzmanlarımızdan tek tek görüşler aldık. İşte uzmanlarımızın yaptığı açıklamalar…

07 Ekim 2019, Pazartesi 10:51 Son Güncelleme:
A A

Şeker hastalığına neden olabilir.

Şeker yüklü içeceklerin Tip 2 diyabet vakalarını arttırdığı kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırmada, şekerli tatlandırılmış içecek tüketiminin artmasının 130.000 yeni diyabet vakasına katkıda bulunduğu tahmin edilmiştir. Framingham Kalp Çalışması'nda, günde 1 veya daha fazla meşrubat içen erkek ve kadınların, kan şekeri yönetiminde sorun yaratma olasılığı yüzde 25 ve metabolik sendrom geliştirmiş olma olasılığı yüzde 50 daha fazla olarak saptanmıştır.


Karaciğer hasarına ve gut hastalığına neden olabilir.

Yapılan bir araştırma, şekerli içeceklerin yağlı karaciğer hastalığına neden olabileceğini ve günde sadece 2 kutu içmenin karaciğer hasarına yol açabileceğini saptamıştır. 22 yıl süren 80.000 kadının araştırıldığını bir çalışmada ise, günde 1 kutu şekerli içecek içenlerin, nadiren bu tür içecek içen kadınlardan %75 daha fazla gut riski taşıdığını tespit edilmiştir. Araştırmacılar erkeklerde de benzer şekilde yüksek bir risk bulmuşlardır.

Şiddete eğilimi artırabilir.

Gençler üzerinde yapılan bir araştırma, gazlı içecek içmek ile, şiddet ve silah taşıma olasılığı arasında bir bağlantı bulmuştur. Araştırmacılar, haftada sadece 2 kutu içen gençlerin bile arkadaşlarına karşı daha saldırgan olduklarını ve haftada 5 ya da daha fazla kutu içenlerin de bir önceki ay en az bir kez alkol ya da sigara içmelerinin daha muhtemel olduğunu saptamışlardır.


Hamile kadınlarda erken doğuma neden olabilir.

Danimarka'da 60.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda hamile kadınlar diyet gazlı içeceklere karşı uyarılmışlardır. Yapay olarak tatlandırılmış alkolsüz içecek içenlerin, gazlı ya da normal farketmeksizin, erken doğum yapma olasılığı daha yüksek bulunmuştur. Yapay tatlandırıcıdaki kimyasalların kadınların karın yapısını değiştirdiği düşünülmektedir.


Beynin işleyişini değiştirebilir.

Vücudu etkilemesinin yanı sıra, gazlı içeceklerin beyindeki protein seviyelerini değiştirdiği ve hiperaktiviteye yol açabileceği saptanmıştır.


Erken yaşlanmaya neden olabilir.

Gazlı içeceklerde kullanılan fosfatların yanı sıra diğer birçok işlenmiş yiyeceğin yaşlanma sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Kırışıklık oluşumunun yanı sıra kronik böbrek hastalığı ve kardiyovasküler kalsifikasyon gibi yaşla birlikte oluşan bazı sağlık komplikasyonlarına sebep olmaktadır.


Erken ergenliğe neden olabilir.

14 yaşları arasındaki 5.583 kızdan oluşan bir Harvard Tıp Okulu çalışması, günde sadece 1,5 kutu meşrubat içenlerin, ilk adet dönemlerine içmeyenlere kıyasla daha erken girdiğini saptamıştır. Bu sonuç olarak kanser risklerinin arttığı anlamına gelmektedir.Şişmanlığa sebep olabilir.

Diyet alkolsüz içecekler bel çevremizi etkilemeye devam edebilmektedir. 10 yıl periyodunda yapılan bir araştırmada, diyet gazlı içecek içenlerin, bellerinin hiç içmeyenlere ve hatta diyet olmayanları içenlere kıyasla 3 kat daha fazla genişlediğini (ortalama 2,11 cm) görmüşlerdir.

Alzheimer riskimizi artırabilir.

Amerikalı bilim insanları, günde 5 kutu şekerli içeceğin eşdeğeri ile beslenen farelerin daha kötü anılara sahip olduklarını ve hastalıklarla ilişkili beyin birikimlerinin diyetlerine şeker eklenmemiş farelerden iki kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Bu, gazlı içeceklerin Alzheimer ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler