Önceki Fotolar

Kutu içecekler hakkında bilinmeyenler

Şekerli ve tatlandırıcılı olan içeceklerin sağlığımıza olan etkilerini çoğumuz artık biliyoruz. Ancak detaylı bilgi sahibi olan kişi sayısı oldukça az. Asitli ve pakete giren bu içeceklerin alkollü içeceklerden farklı olmadığı söyleniyor. Peki, bu bilgiler ne kadar doğru? Aklınızda kalan tüm soru işaretlerini gidermek için uzmanlarımızdan tek tek görüşler aldık. İşte uzmanlarımızın yaptığı açıklamalar…

07 Ekim 2019, Pazartesi 10:51 Son Güncelleme:
A A

Erken yaşlanmaya neden olabilir.

Gazlı içeceklerde kullanılan fosfatların yanı sıra diğer birçok işlenmiş yiyeceğin yaşlanma sürecini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Kırışıklık oluşumunun yanı sıra kronik böbrek hastalığı ve kardiyovasküler kalsifikasyon gibi yaşla birlikte oluşan bazı sağlık komplikasyonlarına sebep olmaktadır.


Erken ergenliğe neden olabilir.

14 yaşları arasındaki 5.583 kızdan oluşan bir Harvard Tıp Okulu çalışması, günde sadece 1,5 kutu meşrubat içenlerin, ilk adet dönemlerine içmeyenlere kıyasla daha erken girdiğini saptamıştır. Bu sonuç olarak kanser risklerinin arttığı anlamına gelmektedir.Şişmanlığa sebep olabilir.

Diyet alkolsüz içecekler bel çevremizi etkilemeye devam edebilmektedir. 10 yıl periyodunda yapılan bir araştırmada, diyet gazlı içecek içenlerin, bellerinin hiç içmeyenlere ve hatta diyet olmayanları içenlere kıyasla 3 kat daha fazla genişlediğini (ortalama 2,11 cm) görmüşlerdir.

Alzheimer riskimizi artırabilir.

Amerikalı bilim insanları, günde 5 kutu şekerli içeceğin eşdeğeri ile beslenen farelerin daha kötü anılara sahip olduklarını ve hastalıklarla ilişkili beyin birikimlerinin diyetlerine şeker eklenmemiş farelerden iki kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Bu, gazlı içeceklerin Alzheimer ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler