Kutub Minar: Hindistan'ın kutlu minaresi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de Hint- İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri var. Kutlu Minare olarak bilinen Kutub Minar (Qutub Minar), 12. yüzyılda yapılmış ve ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Kutub Minar'da görülmesi gereken birçok yer ve anıt var. İşte Kutub Minar hakkında bilmeniz gerekenler ve gezi rehberi.

23 Aralık 2020, Çarşamba 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kutub Minar nerede?

Kutub Minar nerede?

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'nin güneyinde 12. yüzyılın sonlarında yapımına başlanan kutlu minare Kutub Minar (Qutub Minar), ülkedeki Hint-İslam mimarisi eserlerin en güzel örneklerinden biri olmasıyla dikkati çekiyor. 1993’ten beri Kutub Minar ve çevresindeki anıtlar UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.


800 yıllık tarihi var

800 yıllık tarihi var

Rengi, üzerindeki işlemeleri, estetik duruşu ve 72,5 metrelik uzunluğuyla yerli ve yabancı misafirlerin sık sık ziyaret ettiği Kutub Minar’ın 800 yıllık tarihi bulunuyor. Kutub Minar'ın son halini AA muhabirleri fotoğrafladı.

Kutub Minar'ın tarihçesi

Kutub Minar'ın tarihçesi

Gazne’de Gurlu Muhammed’in ordusunda komutan olan Kutbiddin Aybek tarafından 1193’te Delhi’yi fethettikten sonra Kutub Minare’nin yapımını başlattı.

İslâmiyet’in Hindistan’da kazandığı zaferin sembolü olarak düşünülen minare, Hindistan’ın ilk büyük İslam binası olarak inşa ettirilen Kuvvetü’l-İslâm (İslam’ın Gücü) Camii’nin 50 m. güneyine inşa edildi.

Aybek’in sağlığında yalnız birinci katı bitirilebildi. Aybek’in damadı Sultan İltutmuş, üç kat daha ilave ettirerek yapıyı dört kat halinde tamamlattı.

Kutub Minare’nin dördüncü katı, Firuz Şah Tuğluk zamanında yıldırım düşmesi sonucu yandı. 1368’teki onarım sırasında dördüncü katla birlikte beşinci kat ilave edildi.

Başlangıçta özel bir adı olmayan yapı 1235’te Kutbiddin-i Bahtiyar Kaki’nin, minarenin yakınına gömülmesinden sonra Kutub Minar olarak anılmaya başladı.

Alaeddin Halaci, cami bünyesi içinde kalan ve ölçüleriyle Kutub Minâr’ı geçmesi amaçlanan ikinci bir minarenin yapımını başlatmış, fakat onun ölümü üzerine yarım kalmıştır.

Kutub Minar'da görülmesi gereken yapılar

Kutub Minar'da görülmesi gereken yapılar

Kutub Minar'ın da içinde bulunduğu yapılar topluluğunda, Delhi’nin fethinden sonra Kutbiddin Aybek tarafından 1192- 1198 arasında yaptırılan Kuvvet’ül-İslam Camii, aynı dönemde yine 1235’te hükümdarın kendisi tarafından yaptırılmış Şemseddin İltutmuş türbesi, Alaeddin Halaci tarafından 1311’de inşa edilen Alai Kapısı içlerindeki en önemli ve görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor.


Kutub Minar'a nasıl gidilir?

Kutub Minar'a nasıl gidilir?

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'nin güneyinde bulunan Kutub Minar istasyonuna, Delhi metrosu ile gelerek rikşa (Hindistan'a özgü insan tarafından çekilen bir tür fayton) ile anıta ulaşabilirsiniz. Rikşalar dolmuş gibi çalışır. Kişi başı ücret alırlar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa'nın 5 yılbaşı pazarını online olarak gezebileceğiniz siteler