Kuyruklu yıldızdan ilk fotoğraflar

Tempel 1 kuyruklu yıldızına ulaşan Stardust uzay aracı, gökcisminin fotoğraflarını gönderdi

16 Şubat 2011, Çarşamba 11:33
A A
Kuyruklu yıldızdan ilk fotoğraflar

NASA tarafından gönderilen Stardust (yıldız tozu) uzay aracı Dünya’dan 340 milyon kilometre uzaklıkta Tempel 1 kuyruklu yıldızı ile buluşarak, gökcisminin, toz ve gaz fışkırmaları gibi yüzey faaliyetlerini yakın mesafeden bolca fotoğraflayıp, bilimsel verileri kaydedip, yeryüzüne aktardığı bildirildi.

Stardus-NExT projesinde görevli Joe Veverka adlı bilimadamı düzenlediği basın toplantısında, "Bütün hedeflerimize ulaştık, bu bilim alanında müthiş bir başarıdır" diye konuştu.

Görevin başarılı geçmesi sonucu, sözkonusu kuyruklu yıldızın insanoğlu tarafından ikinci kez ziyaret edildiğini belirten yetkililer, 2005 yılında da Deep Impact adlı uzay aracının bu kuyruklu yıldıza yaklaşarak bakır bir mermi fırlatığını, merminin çarpması sonucu çıkan püskürmelerin incelendiğini ve kuyruklu yıldızın yapısının anlaşılmasına yönelik veriler elde edildiğini anımsattılar.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.