Kuzey Irak'taki seçimlerde flaş gelişme!

Kuzey Irak'ta parlamento ve Başkanlık seçimleri ertelendi.

23 Ekim 2017, Pazartesi 10:59
A A
Irak'ta bağımsızlık referandumunun ardından bir gün içinde Kerkük başta tüm tartışmalı bölgeleri kaybeden Mesut Barzani, istifa baskısı altında. Ordu birliklerinin peş peşe Kerkük, Sincar, Tuzhurmatu, Hanekin ve diğer yerleri geri alması, Kürtler arasında kavga çıkardı.

Bölgede yapılması planlanan seçimler, 'Siyasi partiler aday göstermedi' denilerek ertelendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Barzani'nin partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Talabanilerin Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (KYB) suçlarken, en güçlü muhalif parti Goran Hareketi Barzani'nin istifasını istedi.

Goran Hareketi'nden yayınlanan bildiride, "Barzani ile Yardımcısı Kusret Rasul'ün meşruiyeti kalmamıştır, istifa etmeleri gerekir" denildi. Bildiride ayrıca Irak'ın kuzeyinde yeniden seçimlere gidilmesi için çağrı yapıldı.

Muhalif Goran Hareketi, IKBY parlamentosunda 24 milletvekiliyle temsil ediliyor. Parlamentoda 111 sandalye var.

KDP ve KYB'nin birbirlerini hezimetten sorumlu tuttuğu tabloda, perde arkasında ise Bağdat yönetimiyle yapılan geri çekilme toplantısına her iki partinin de katıldığı konuşuluyor. Senaryoya göre, 15 Ekim'de gerçekleşen kritik toplantıya Mesut Barzani bizzat katıldı ve çekilmeyi kabul etti.

Görünürde KYB'li peşmergelerin çekilmesiyle Barzani'nin yayın organları Talabanileri bir haftadır hedef tahtasına oturtmuş durumda. Ancak, KDP'lilerin de mevzilerini bırakıp kaçması yanıtlanamıyor.


MANSUOR: BÜYÜK KUMARI KAYBETTİ


Deutsche Welle'den Özge Artunç'a konuşan Londra merkezli düşünce kuruluşu Chatham House'dan Ortadoğu uzmanı Dr. Renad Mansour, Barzani'nin referandumla büyük bir kumar oynadığını ve kaybettiğini söylüyor.

Mansour'a göre, Barzani şu an içeride çok sayıda zorlukla ve yanıtlaması güç soru ile karşı karşıya:

"Barzani'nin en büyük kaybı Kürtlerin kendi Kudüs'ü olarak gördükleri Kerkük oldu. Bu şehir Irak petrolünün yüzde 12 ila 13'üne sahip. Ayrıca doğal gaza sahip. Bazı Kürtler Irak hükümetine öfkeli, bazı Kürtler ise kendi yönetimlerine öfkeli ve hayal kırıklığı içerisindeler. Bu noktaya gelmelerinden Barzani liderliğini sorumlu tutuyorlar."

Yaklaşık bir yıl süren mücadelenin ardından tüm önemli kentlerini kanlı terör örgütü DEAŞ'den temizleyen Irak'ta, 25 Eylül'deki referandum ülkeyi alt üst etti. Uluslararası uyarılara ve Bağdat yönetiminin restine rağmen bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani, üç hafta sonra büyük bir hezimet yaşadı.

DEAŞ'ın Musul'u alması üzerine Irak ordusunun bölgeden çekilmesi Kerkük ve diğer kentlerin Barzani kontrolüne geçmesini sağlamıştı. Barzani, Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı Kerkük'ü referanduma dahil etti.

Irak ordu birlikleri, Kerkük ve diğer şehirlerden çekilmesi için Barzani'ye verdiği sürenin dolmasıyla harekete geçti. Yaklaşık 24 saatlik bir sürede tüm tartışmalı bölgeler yeniden Bağdat yönetiminin kontrolü altına girdi. Kerkük'ün yanında Sincar, Tuzhurmatu ve Hanekin bu noktalardan bazıları.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.