Kuzey Kore'de halk cep telefonlarından takip ediliyor

'Gizemli ülke' olarak anılan Kuzey Kore'de devletin halkı yeni teknoloji sayesinde nasıl izlediğini gözler önüne seren araştırmanın sonuçları açıklandı  

02 Mart 2017, Perşembe 19:34
A A

Kuzey Kore'nin vatandaşlarını sanal dünyada da yakından takip etmek için yeni teknolojiler üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Kuzey Kore vatandaşlarının cep telefonlarında yaptıklarını da yakından izliyor.   

Araştırma ekibi adına Reuters'a açıklamalarda bulunan Nat Kretchun, Kuzey Kore'nin cep telefonu kullanımına izin vermesinin altında yatan ana nedenlerden birisinin bu amaç olduğunun altını çiziyor. Zira tek parti rejimiyle yönetilen ülke, illegal kullanımın önüne geçmek ve kontrolü elinde tutmak için böyle bir yol izliyor.   

KULLANICILARINI TAKİP EDİYOR

KULLANICILARINI TAKİP EDİYOR

Aynı araştırmaya göre, ülkede oldukça yaygın olan Güney Kore ve ABD yapımı dizi ve filmlerin izlenmesinin önüne geçmek için zorunlu bir software güncellemesi yapan Güney Kore, bu program sayesinde kullanıcıların sanal dünyadaki hareketlerini rahatlıkla takip edebiliyor.   

SANAL CASUSLUK İDDİASI

SANAL CASUSLUK İDDİASI

Kretchun buna örnek olarak ise Kuzey Kore'nin resmi işletim sistemi Red Star'ı örnek gösteriyor. Zira 1998'de geliştirilen Linux çıkışlı Red Star'ın sanal casusluk amacıyla kullanıldığı daha önce defalarca gündeme gelmişti.   

İNTERNETİ BİLMİYORLAR

İNTERNETİ BİLMİYORLAR

20 yıl önce hayatımıza giren internet, Kuzey Kore'yi pek de etkilemedi. Ülkede yaşayan 25 milyon kişinin internetin ne olduğuna dair fikri bile yok.   

Ülkenin dış dünyadan sakladığı şeylerden bir tanesi de internet. Ancak ülkenin bu sırrı geçtiğimiz aylarda yaşana bir hata sonrası deşifre olmuştu.  Ülke dışındaki server'lardan girilemeyen Kuzey Kore siteleri geçtiğimiz aylarda kısa bir süreliğine de olsa dünyanın görüş alanına girmişti.   

Bu hata sonrası ülkede hizmet veren sadece 28 web sitesi olduğu ortaya çıkmıştı.   

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.