Kuzey Kore Lideri Kim'i karşılarında gören köylüler ne yapacağını şaşırdı

Günlerdir sel baskınlarıyla boğuşan Kuzey Kore'de Kim Jong-un arazi aracının direksiyonuna geçerek bir köye ziyarette bulundu. Kim'i çamurlu arazi aracıyla karşılarında gören köylüler ne yapacaklarını bilemedi.

10 Ağustos 2020, Pazartesi 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kuzey Kore liderinin bir arazi aracının direksiyonunda köye gitmesi, dünya çapında yankı buldu. Beş yıl sonra benzer bir ziyarette bulunan Kim Jong-un'un fotoğrafı sosyal medyayı salladı.

Her şeyi denetlemesiyle ünlü Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un bir köye yaptığı ziyaret, dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşti.

Kuzey Kore ve düşman kardeşi Güney Kore, günlerdir yoğun yağış ve sel baskınlarıyla boğuşuyor. İki ülkede de birçok şehir su altında.

Güney'deki felakette onlarca insan yaşamını yitirdi. Gurye kentinde sel baskınının ardından birçok sığırın bir evin çatısına çıktığı görüldü.


Kuzeyde ise Kim Jong-un selin mahvettiği bir köye ziyarette bulundu. Resmi haber ajansı KCNA, Kim'in Kuzey Hwanghae vilayetindeki bir köye gittiğini bildiriyor.

Son olarak beş yıl önce benzer bir ziyarette bulunan Kim'i karşılarında gören köylüler ise ne yapacağını bilemedi.

Dahası, Kim lüks bir SUV'un direksiyonundaydı. Lexus LX 570 olduğu sanılan aracın tekerleri, kapısı ve tamponu çamura batmıştı.

Kim ziyarette sel kurbanlarına acil şekilde uyku malzemeleri, günlük ihtiyaçlar, ilaç ve çimento gönderilmesini emretti.


Amerikan New York Post gazetesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'ye lüks malların ihracını yasakladığını hatırlatıyor.

Buna rağmen, Kim daha önce de aralarında Mercedes ve Rolls-Royce gibi araçların da olduğu lüks otomobillerle görüntülendi.

Kuzey Kore resmi medyası, yoğun yağışların 900 evi yok ettiğini veya kullanılamaz hale getirdiğini bildiriyor.


Resmi medya ayrıca, Kim'in felaket bölgesine yardım için askeri birlikleri gönderdiğini aktarıyor. Ordu birlikleri yolların ve nehir setlerini tamir edecek.

Bugüne kadar hiçbir koronavirüs vakası bildirmeyen Kuzey Kore'de, buna rağmen tüm yetkililerin maske takması dikkat çekiyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarihe yön veren kadınlar: Uzun süre tahtta kalan İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth